راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری

مهم‌ترین اقدام پیشگیرانه از ابتلا به بیماری هموروئید یا بواسیر کنترل و ممانعت از فشار بیش از حدی است که به ناحیه مقعد به هر دلیلی وارد می‌شود. دفع مدفوع روان و بدون مشکل می‌تواند در کنترل و پیشگیری از بیماری بواسیر بسیار مؤثر باشد. برخی هشدارهای تغذیه‌ای و اصلاحات رفتاری در پیشگیری از بیماری هموروئید عبارت اند از:

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر فراوان: میوه، غلات دارای سبوس، سبزیجات به دلیل فیبر فروانی که دارند به حجیم شدن مدفوع و حرکت بهتر آن درون روده کمک می‌کنند و با جلوگیری از یبوست از بیماری بواسیر پیشگیری می‌کنند. به منظور کنترل نفخ ناشی از این مواد غذایی بهتر است به مرور و آهسته به رژیم غذایی افزئده شوند.
مصرف مایعات و آب فراوان روزانه: مصرف ۶ الی ۸ لیوان آب و مایعات غیر الکلی در طول روز ضروری بوده و به دفع بهتر و روان مدفوع کمک می‌کند.
خودداری از ایستادن و نشستن طولانی‌مدت: بهتر است از نشستن و ایستادن بدون وقفه خودداری نمود تا به عروق ناحیه‌ی مقعدی فشار بیش از حد وارد نشود.
ورزش و فعالیت بدنی صحیح: ورزش نه تنها با کمک به تحرک روده‌ها و فعالیت دستگاه گوارش بلکه با کنترل وزن و کاهش وزن اضافی می‌تواند فشار وارد بر مقعد را کنترل نموده و کاهش دهد.
خودداری از زور زدن حین اجابت مزاج: وارد کردن زور و فشار بیش از حد به مقعد حین دفع مدفوع با نگه داشتن نفس می‌تواند باعث آسیب عروقی ناحیه مقعد گردد.
خودداری از به تأخیر انداختن اجابت مزاج: به تأخیبر انداختن اجابت مزاج و عدم توجه به احساس دفع مدفوع باعث سفت و سخت شدن مدفوع و مشکل شدن آن در مرحله بعدی احساس دفع خواهد شد.
مصرف مکمل فیبر در صورت عدم مصرف مواد غذایی حاوی فیبر کافی: نکته حائز اهمیت حین مصرف مکمل‌های دارای فیبر، مصرف کافی و فراوان مایعات طی روز است تا باعث وخیم شدن مشکل دفع مدفوع و یبوست در فرد نشود.

You may submit a blog post of your choosing, or submit the new student survey with pre-populated https://www.essaydragon.com/ questions to get you started