1. خانه
  2. زگیل
  3. زگیل چیست؟ انواع آن و روش های درمان

زگیل چیست؟ انواع آن و روش های درمان

زگیل چیست و چگونه درمان میشود؟ به غده ای گوشتی گفته می شود، که ممکن است بر روی دست، پا، یا هرجای دیگری از بدن رشد کند. این غده را با داروهای سوزاننده مانند اسید ازتیک یا روش های دیگر از بین می برند. می توان گفت یک تومور سفت و سخت است، که می توان آنرا به یک گل کلم یا تاول تشبیه کرد. زگیل ها عمومی هستند، و می توانند واگیردار باشند. تنوع آنها بیشمار است و بیش از 100 نوع ورم انسانی وجود دارد، که می توانند بر روی پوست، داخل دهان، آلت تناسلی و نواحی مقعد رشد کنند. که معروف ترین آنها زگیل مقعد نام دارد.

انواع زگیل

  • معمولی : بصورت برآمده می باشد و اکثرا بر روی دست و زانوها بروز می کند.
  • پهن : یک زگیل کوچک و پهن، که قهوه ای رنگ می باشد و معمولا بر روی صورت، گردن، دست، مچها و زانو رشد می کند.
  • رشته ای : رشته ای معمولا روی لب یا پلک ها بروز می کند.
  • پاشنه : معمولا در پاشنه پا بروز می کند، و به شکل توده ای سخت و دردناک است.
  • تناسلی : زگیلی که بر روی آلت تناسلی ایجاد می شود.

علائم زگیل

با توجه به اینکه زگیل ها انواع مختلفی دارند ممکن است هر کی علائم متفاوتی داشته باشند. تعدادی از آنها در صورت انتقال با سرعت بالای رشد میکنند در حالی که بخری دیگر به همان اندازه در بدن باقی میمانند.

زگیل هایی که در نواحی خاصی از بدن مانند کف پا و یا قسمت های دیگر که بیشتر مورد استفاده هستند، شکل بگیرند، موجب درد، حساس به لمس، خارج شدن ترشحات، قرمزی میشوند .

در صورتی که علائم بالا را دارید در اسرع وقت با ما تماس بگیرید.

راه های پیشگیری از زگیل

در صورتی که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تماس مستقیم وجود داشته باشد احتمال انتقال زگیل هم وجود دارد.

محیط های مرطوب مانند استخر و حمام ها که افراد با پای برهنه در آن جا راه می روند، شرایط را برای انتقال زگیل افزایش میدهد.

  • برای پیشگیری از مبتلا شدن به این نوع بیماری حتما از وسایل شخصی مختص به خود استفاده کنید و در مکان های عمومی هیچ وقت از وسایل دیگران استفاده نکنید.

  • همیشه سعی کنید پوستتان مرطوب نشود و آ را خشک نگه دارید. به طور مثال همیشه چند جفت جوراب نخی به همراه داشته باشید که در صورت مرطوب شدن آن را تعویض کنید.

  • هیچ وقت در معرض تماس با افرادی که به زگیل محتمل هستند نباشید.

مشاوره در واتس اپ

اگر شک دارید به زگیل آلوده شده اید با ما در تماس باشید

آیا زگیل ها بدون درمان از بین می روند؟

برخی از آنها ممکن است خود به خود از بین بروند، اما امکان دارد ماه ها یا سالها زمان ببرد تا ناپدید شوند. اما بعضی ها هم هستند که خود به خود از بین نمی روند و نیاز به مراجعه به پزشک دارند. مطالعه بیشتر: متخصص hpv

روش های درمان زگیل

زگیل ها با توجه به انواع مختلفی که دارند، روش های درمان متفاوتی دارد که در ادامه بیشتر در مورد آنها توضیح داده ایم؛ مطالعه بیشتر: هزینه درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل

سوزاندن

در این روش از جریان برق برای سوزاندن استفاده میشود.

فریز کردن

برای این کار معمولا پزشکان از نیتروژن مایع استفاده میکنند که با انجام آن، تاول در اطراف زگیل به وجود می آید و موجب میشود در مدت یک الی ده روز بافت آن را خشک شود و از بدن جدا شود.

درمان با دارو

سالیسیلیک اسید

این دارو بصورت پماد، ژل و قطره مورد استفاده قرار می گیرد. روش استفاده از آن به اینصورت است که روی ناحیه مورد نظر مالیده تا کم کم خشک شود و بیفتد. البته فراموش نشود که قبل از استفاده باید ناحیه مورد نظر را خیس کنید و اینکار را تا چند هفته ادامه دهید.

کانتاریدین

پزشک با ترکیب کردن این ماده با دیگر مواد شیمیایی و بانداژ کردن ناحیه، باعث میشود در اطراف زگیل تاول ایجاد شود و بعد از مدتی از جای خود کنده شده و جدا میشود.

بلئومایسین

این دارو به صورت تزریقی عمل میکند و ممکن است علائمی مانند سرماخوردگی داشته باشد.

یمیکموئید (آلدارا)

این کرم به صورت موضعی میباشد و بیشتر برای درمان نوع تناسلی به کار برده میشود.

جراحی

این روش در صورتی که دیگر روش ها جواب ندهد استفاده میشود. در این جراحی، دکتر سعی میکند که ریشه زگیل را با استفاده از سوزن الکتریکی بسوزاند و یا از روش کرایوتراپی برای ریشه کن کردن آن استفاده کند.

جراحی با لیزر

در صورتی که زگیل ها مقاومت بالایی در برابر دارو و درمان های دیگر داشته باشند از این روش استفاده میشود.

به عنوان مثال در درمان زگیل تناسلی با لیزر با تاباندن لیزر به بافت این ویروس، اشعه آن از پوست لایه خارجی عبور میکند و باعث میشود که خونرسانی به مویرگ هایی که باعث تغذیه آن میشوند قطع شود. در نهایت خشک میشود و از بافت بدن جدا میشود.

این روش تنها درمان سریع زگیل است که میتواند به طور قطعی آن را از بین ببرد.
فهرست