1. خانه
 2. هموروئید
 3. مراقبت بعد از جراحی هموروئید و عمل لیزر بواسیر

مراقبت بعد از جراحی هموروئید و عمل لیزر بواسیر

تصویر مراقبت بعد از جراحی هموروئید

مراقبت بعد از جراحی هموروئید، از دغدغه افرادی است که جراحی یا لیزر بواسیر انجام داده اند. در این مطلب با انواع روشهای مراقبت های بعد از عمل بواسیر با لیزر، دوران نقاهت، و راهکار هایی برای بهبود و و تسریع زمان آن ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مراقبت بعد از درمان هموروئید

درمان اصلی و اثر بخش هموروئید به طور کلی به دو روش جراحی بواسیر و انجام لیزر بواسیر امکان پذیر است. انتخاب هرکدام از این روشها به درخواست بیمار یا پزشک بوده که وابسته به شرایط مالی، شدت بیماری و انتخاب بیمار صورت میگیرد.
زمانی که بیمار هرکدام از این روشهای درمان بواسیر را برای رفع بیماری انتخاب می کند، ملزم به رعایت برخی نکات و سپری کردن دوره نقاهت بعد ازعمل می باشد.
مراقبت های بعد از عمل هموروئید چندان سخت نبوده و بیماران می توانند به راحتی از آن پیروی کنند. برای مثال درد، امکان عفونت پس از جراحی، ورم بعد از عمل، سوزش یا حتی زخم و نحوه پانسمان از اصلی ترین موارد مراقبتی بوده که بیمار می بایست آن را به طور کامل بداند. در ادامه با ما همراه باشید تا هریک از این مسائل را بازگو کنیم.

دوران نقاهت بعد از جراحی و عمل

معمولا برای درمان هر بیماری، دوران نقاهت ناشی از جراحی وابسته به توجه و رسیدگی فرد و عادات او می باشد. برای مثال عدم توجه به تغذیه، نحوه پانسمان نادرست، عدم پیروی از دستورات پزشک می تواند این دوره را طولانی تر و شرایط بهبودی را دشوار تر سازد.
اما به طور معمول بیماری که جراحی بواسیر به روش سنتی یا همان استفاده از تیغ جراحی را انتخاب می کند؛ معمولا یک روز بستری و حدودا بین 10 تا 15 روز و حتی گاهی تا دو ماه، تحت سپری کردن دوران نقاهت خواهد بود. عفونت یا بروز هر مشکل ناشی از جراحی نیز این دوران را تمدید و دشوار تر می سازد. بنابراین نکات مربوط به مراقبت های بعد از عمل بواسیر را جدی بگیرید.

بعد از عمل بواسیر چه بخوریم؟

تغذیه یکی از اصلی ترین نکات مراقبتی بعد از عمل هموروئید با لیزر یا جراحی می باشد که می بایست بسیار به آن توجه نمود.
استفاده از تغذیه مناسب و سالم که موجب کنترل و رفع یبوست می شود بخش زیادی از دوران نقاهت پس از عمل را شکل می دهد.
در ادامه با برخی از باید ها نباید ها و غذاهای مفید بواسیر آشنا خواهید شد:

 • سبزیجات و فیبر های طبیعی
 • پرهیز از مصرف فست فود
 • پرهیز از مصرف ادویه فراوان بخصوص فلفل که موجب تحریک می شود
 • استفاده از میوه های تازه
 • مصرف غلات
 • نوشیدن آب به مقدار کافی

ورم بعد از عمل بواسیر را چگونه کم کنیم؟

طبیعی است که فرد بعد از انجام عمل بواسیر دچار تورم و درد شدیدی شود. ورم بعد از عمل و ناشی از تیغ جراح و بخیه نیازمند مراقبت های بعد از عمل هموروئید شود.
استفاده از کمپرس گرم و سرد، پرهیز از غذاهای مضر، عدم وارد کردن فشار بر ناحیه اصلی ترین راه های کاهش ورم بعد از عمل بواسیر می باشد. همچنین حمام نشیمنگاهی نیز از دیگر راه های کاهش علائم بعد از عمل است که فرد روزی یکبار می تواند از آن استفاده کند.

مراقبت بعد از عمل بواسیر با لیزر

انجام لیزر بواسیر یکی از بی خطر ترین و کم عوارض ترین راه های درمان هموروئید می باشد که از کمترین دوران نقاهت نیز برخوردار است. برای مثال انجام عمل بواسیر با لیزر بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان بوده و بدون استفاده از تیغ جراحی صورت میگیرد.
دوران نقاهت پس از عمل آن نیز بین 3 تا 7 روز بوده و بیمار پس از آن به راحتی می تواند به فعالیت های روزانه خود بازگردد.
علاوه بر آن برخلاف روش جراحی امکان عفونت و بازگشت مجدد بیماری در این روش بسیار کم می باشد.

استفاده از دارو و پماد

دارو های تجویز شده از جانب پزشک چه به صورت پماد بعد از عمل هموروئید و محلول یا حتی به صورت قرص از پایه های مهم درمان شما می باشند. علاوه بر تمامی نکات تغذیه ای، مراقبتی، مصرف آنتی بیوتیک در صورت تجویز، استفاده از پاک کننده های پوستی، شیاف یا قرص های تجویز شده نیز به روند بهبودی و پیشگیری از بازگشت بیماری بسیار کمک میکنند.
البته این نکته را به خاطر داشته باشید اگر در زمان دوران نقاهت پس از عمل بواسیر هستید؛ به هیچ عنوان از مشروبات الکلی و دخانیات مصرف ننمایید تا دارو های تجویز شده اثربخش باشند.

نحوه استحمام بعد از عمل لیزر هموروئید

استحمام در زمان پس از مراقبت های بعد از عمل بواسیر یکی از گزینه های مناسبی است که موجب از بین بردن آلودگی بخصوص در ناحیه مقعد میشود.
البته این نکته را به خاطر داشته باشید زمانی که بیماری به خوبی بهبود نیافته نباید به هیچ عنوان از صابون یا شوینده های تحریک کننده استفاده نمایید. چرا که ممکن است ناحیه را تحریک نموده و دچار بروز عفونت یا زخم شود.

سوالات متداول

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام اقای دکتر خسته نباشید من الان دو هفته از عملم میگذره من جراحی انجام دادم چه راهکار مراقبتی پیشنهاد میکنید؟ پزشک خودم ایران نیستن دیگه که بهشون مراجعه کنم

  پاسخ
  • بهترین راه برای مراقبت بعد از عمل بواسیر، دوش گرفتن، استفاده از دارو ها و پاکیزه نگه داشتن ناحیه مقعد می باشد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست