1. خانه
 2. شقاق
 3. درمان شقاق با لیزر و عمل جراحی فیشر(بدون درد و خونریزی)

درمان شقاق با لیزر و عمل جراحی فیشر(بدون درد و خونریزی)

تصویر درمان شقاق

درمان بیماری شقاق مقعدی همراه یکی از نگرانی های بیماران می باشد. در این مطلب قصد داریم با معرفی بیماری و انواع شیوه های درمانی آن از جمله لیزر شقاق، عمل جراحی اسفنکتروتومی، فیشرکتومی، بوتاکس و مزایا و معایب هرکدام از شیوه های درمان شقاق را بازگو نماییم. همچنین با معرفی برخی پماد ها و داروهای درمان فیشر و کارایی هرکدام، بهترین و خطرناک ترین شیوه های درمانی را به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود.

شقاق چیست؟

شقاق مقعدی یا فیشر بیماری ناحیه نشیمنگاهی بوده که ممکن است در همه افراد اعم از بزرگسالان و کودکان به چشم بخورد. این بیماری به نوعی ترک، شکاف بیضی مانند یا زخم بوده که در قسمت انتهایی راست روده یا مقعد به وجود می آید.
علائمی چون سوزش، خارش، درد یا خونریزی نشان دهنده شقاق مقعد در این ناحیه هستند. البته که درمان شقاق به خصوص در صورت حاد بودن چندان ساده نبوده و نیاز مند روشهای تهاجمی درمان خواهد بود.

درمان شقاق با لیزر

لیزر شقاق مقعدی یک روشی امن، مناسب و غیر تهاجمی برای درمان شقاق بوده که مورد تایید پزشکان می باشد. لیزر راهی امن، نوین و مناسب برای درمان قطعی این بیماری بوده و از بازگشت دوباره آن جلوگیری می کند. علاوه بر آن از دوره نقاهت کوتاهی برخوردار بوده و در کمتر از یک ساعت انجام می شود. این شیوه درمانی مناسب همه افراد و هر سطح از بیماری شقاق بوده و قابلیت درمان دو نوع شقاق را دارد؛ همچنین به دلیل برخورد اشعه لیزر به ناحیه، سبب جلوگیری از عود دوباره بیماری می شود. از این رو می توان لیزر شقاق را یک روش امن، بدون درد و مقرون به صرفه شناخت.

لیزر شقاق بدون درد وخونریزی با کمترین هزینه

درمان شقاق مقعد تنها در یک جلسه لیزر بدون خونریزی و درد (در یک جلسه)

مزایا لیزر شقاق مقعدی

همانطور که گفته شد، لیزر شقاق از عود دوباره بیماری جلوگیری کرده و آن را در یک جلسه، بدون درد و خونریزی کاملا از بین می برد. اما به طور کلی برخی از مزایای لیزر شقاق عبارت اند از:

 • کم هزینه و مقرون به صرفه بودن به دلیل عدم نیاز به اتاق عمل، هزینه بیهوشی و…
 • درمان شقاق در یک ساعت و درمان سرپایی شقاق در کلینیک نشیمنگاه
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک
 • عدم نیاز به پانسمان داخلی مانند سایر روش های درمان فیشر مقعدی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه به دلیل عدم وجود زخم ناشی از تیغ جراحی
 • عدم باقی ماندن جای زخم و جای بخیه
 • احتمال بازگشت و عود شقاق در انجام عمل جراحی شقاق برابر با صفر است

مراقبت های بعد از درمان شقاق

همانطور که گفته شد، درمان شقاق به روش های متعددی صورت می گیرد. معمولا سوزش بعد از عمل شقاق طبیعی بوده و با رعایت نکات مراقبت بعد از عمل شقاق می توانید به بهبودی کامل برسید.

بنابراین به منظور بهبودی کامل و درمان شقاق مقعدی در کمترین زمان، بهتر است برخی نکات را بعد از انجام لیزر شقاق را رعایت نمایید تا به طور کامل از بیماری شقاق رهایی یابید.
درمان هرگونه بیماری گوارشی مانند اسهال و یبوست که از اصلی ترین دلایل بروز این بیماری به شمار می روند.

 • مصرف غذاهای پر فیبر و ملین از جمله سبزیجات و میوه ها به منظور عبور آسان مدفوع
 • پرهیز از نشستن های طولانی مدت که سبب وارد کردن فشار بر ناحیه مقعد می شود
 • استفاده از دستمال های نرم، مرطوب و بدون بو
 • حمام نشیمنگاهی یا همان نشستن در ظرف آب گرمی که حاوی ترکیباتی چون نمک یا سرکه است روزانه به مدت 20 دقیقه
 • محافظت از زخم یا محل تحت درمان و پرهیز از برخورد خشن با آن
 • پیاده روی و انجام فعالیت سبب بهبود گردش خون رسانی شده و می تواند به بهبود شقاق مقعد کمک کند
 • نوشیدن آب به مقدار کافی
 • پاکیزه نگه داشتن و ناحیه مقعد به منظور پیشگیری از باقی ماندن باکتری
 • مصرف به موقع آنتی بیوتیک ها به منظور بهبود روند تسریع و پیشگیری از عفونت بعد از عمل شقاق
تصویر عمل جراحی شقاق
تصویری که مشاهده می کنید نمونه ای از عمل جراحی شقاق به روش سنتی می باشد که پزشک ناحیه را با تیغ جراحی باز کرده است؛ در این روش بیمار عوارض زیادی متحمل شده و نیاز به یک دوره نقاهت پس از عمل طولانی خواهد بود.

رژیم غذایی مناسب بعد از انجام لیزر شقاق

برای درمان شقاق چه بخوریم؟ طبیعی است که انجام عادات غلط و نامناسب بعد از درمان هرگونه بیماری موجب بازگشت و عود آن می شود. بنابراین چه بهتر که فرد به منظور پیشگیری از این مسئله با رعایت برخی نکات ساده مانند داشتن یک رژیم غذایی خاص احتمال آن را کاهش دهد. البته گفته می شود پس از انجام لیزر شقاق امکان عود بیماری وجود نداشته و نمی توان آن را روشی با نقص بیان کرد.
اما داشتن رژیم غذایی مناسب می تواند در هر شرایطی افراد را از بروز هرگونه بیماری نجات دهد.
رژیم غذایی مناسب بعد از انجام لیزر شقاق:

 • مصرف غذاهای سبک و دوری از غذاهای سنگین که هضم و دفع آن برای دستگاه گوارش مشکل ایجاد می کند
 • خوردن 4وعده میوه و سبزیجات همراه با غذا به منظور هضم آسان و نرم کردن مدفوع چرا که سبزیجات حاوی فیبر بوده و فیبر نوعی ملین کننده طبیعی است
 • مصرف آب و مایعات به مقدار کافی (روزانه 8 الی 10 لیوان آب)
 • پرهیز از خوردن فست فود و غذاهای نیمه آماده چرا که سبب اسهال یا یبوست می شوند
 • گوجه فرنگی، سبوس گندم و جو، حبوبات، کاهو، تخم کتان، آجیل و مغزها، شیر گرم از بهترین موادی هستند که می توانید روزانه از آنها استفاده نماید
 • پرهیز از غذاهای تند و پرادویه که موجب تحریک دستگاه گوارش می شوند

برای درمان شقاق مقعدی به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

زمانی که با علائمی چون سوزش، خارش، درد یا خونریزی را مواجه شدید، بهتر است هرچه سریعتر نسبت به درمان فیشر یا همان شقاق اقدام نمایید.
مراجعه به جراح متخصص عمومی یا پزشک گوارش می تواند با معاینه دقیق شما نوع و شدت بیماری را تشخیص دهد. چرا که شقاق دارای دو نوع حاد و مزمن بوده که نوع حاد آن نهایتا تا 4 هفته درمان خواهد شد. علاوه بر آن درمان شقاق مقعدی با استفاده از دارو ها یا روشهای درمان خانگی امکان پذیر نبوده و نتیجه ای نخواهد داشت. بنابراین روشی اساسی چون لیزر شقاق به منظور درمان جایگزین می شود.

مطالعه بیشتر: دکتر متخصص شقاق

نحوه تشخیص

تشخیص بیماری شقاق مقعد به واسطه معاینه پزشک امکان پذیر بوده و تنها مراجعه به پزشک می تواند درمان فیشر مقعدی و نتیجه قطعی به همراه بیاورد. چرا که دیگر بیماری های مقعدی از جمله فیستول و بواسیر وجود دارند که در صورت عدم معاینه صحیح و یا انجام آزمایش های مربوطه تشخیص داده نمی شوند.
البته انجام معاینه داخلی در برخی اوقات سبب حاد شدن بیماری و باز شدن زخم ها می شود بنابراین پزشک با معاینه، مشاهده زخم، یا انجام برخی آزمایش ها شقاق مقعدی را تشخیص می دهد.
رایج ترین روشهای تشخیص بیماری شقاق، موارد زیر هستند:

 • پرسش و پاسخ پزشک و بیمار که بخش اعظم انجام معاینه به شمار می رود.
 • مشاهده نواحی درگیر شقاق مقعد
 • انجام سونوگرافی
 • آندوسکوپی به منظور تشخیص دقیق میزان نفوذ و شدت بیماری

روش های درمان شقاق مقعد

درمان شقاق مقعدی به روشهای مختلفی انجام می گیرد. این روشها که استفاده از دارو، لیزر شقاق، یا عمل جراحی شقاق هستند، نسبت به شدت، نوع و میزان حاد بودن بیماری تعیین می گردد که بهترین آنها لیزر شقاق است که از نتیجه قطعی برخوردار بوده و از کمترین عوارض برخوردار است.
همچنین از آنجایی که درمان شقاق مقعدی با دیگر روشها بسیار دشوار و دردناک است، بیمار تحت بیهوشی قرار گرفته و عمل جراحی شقاق صورت می گیرد.
یکی از اصلی ترین علتهای به وجود آمدن بیماری شقاق مقعدی یبوست است. یبوست به دلیل فشاری که به دیواره راست روده وارد می کند، سبب فشار یا آسیب جدی به آن شده و آن را زخم می کند. بنابراین اگر دچار شقاق مقعدی هستید، بهتر است در ابتدا مشکلات گوارشی خود از جمله یبوست و اسهال را کنترل کنید تا درمان شقاق نیز موثر باشد.

درمان فیشر به روش عمل جراحی اسفنکتروتومی

درمان شقاق با روش اسفنکتروتومی نوعی جراحی است که در آن قسمتی از عضله اسفنکتر (عضله ای درون مقعد که مدفوع از آن عبور می کند) مقعد به منظور باز شدن و کاهش فشار ناشی از عبور مدفوع بریده شده یا کشیده می شود . این روش از آنجایی که با استفاده از تیغ جراحی صورت می گیرد، دارای معایب بسیاری از جمله آسیب به بافت مقعد و بی اختیار شدن فرد، دوره نقاهت طولانی و درد پس از عمل جراحی صورت می گیرد.
دوره نقاهت پس از انجام عمل جراحی اسفنکتروتومی تقریبا بین 4 الی 6 هفته و بیمار پس از طی این دوره با علائم بهبودی رو به رو می شود. روش درمان شقاق با جراحی اسفنکتروتومی به دو شیوه باز و بسته صورت گرفته که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

ویدئو بالا نمونه ای جراحی اسفنکتروتومی می باشد که قسمتی از عضله در آن بریده می شود.

درمان فیشر به روش عمل جراحی باز

جراحی اسفنکتروتومی به روش جراحی باز، به این صورت است که پزشک، یک برش بسیار کوچک بر روی عضله اسفنکتر درون مقعد ایجاد کرده و در پایان جراحی آن را وابسته به شرایط بیمار باز خواهند گذاشت تا زخم ناشی از جراحی خود به خود بسته شود. جراحی باز به روش عمل اسفنکتروتومی یک روش دردناک درمان فیشر بوده که گاهی با عفونت و خونریزی همراه است.

جراحی شقاق به روش بسته

در روش عمل جراحی بسته پزشك وابسته به میزان نواحی درگیر بیماری شقاق، مقداری از عضله اسفنکتروتومی را برداشته و آن را قطع می کنند. این روش دارای معایب و ریسک بالا بوده و عوارض بسیاری به همراه می آورد. از شایع ترین عوارضی که این شیوه درمانی به همراه دارد، بی اختیاری و عفونت است.

جراحی شقاق به روش فیشرکوتومی

دیگر روش درمان شقاق که بسیار دردناک است، فیشرکتومی می باشد. این روش با حذف و برش زخم ناشی از شقاق توسط تیغ جراحی انجام می گیرد. از عوارض این روش درمان شقاق می توان به نیاز به استراحت و دوره نقاهت طولانی اشاره نمود که سبب مختل شدن فعالیت های روزانه افراد می شود. این روش درمان فیشر به بیماران توصیه نشده و روشهای جایگزین پیشنهاد می شود چرا که استفاده از تیغ جراحی در همه مراحل درمان مناسب نبوده و دارای عوارض بیشماری است.

درمان شقاق در یک جلسه

درمان شقاق مقعد تنها در یک جلسه لیزر بدو ن درد و خونریزی

درمان فیشر با بوتاکس مقعد

بوتاکس مقعد با تزریق بوتاکس یا همان سم بوتولینوم صورت می گیرد. تزریق سم بوتولینوم سبب فلج شدن موقتی عضله اسفنکتر شده و میزان خونرسانی آن را کاهش می دهد. همین امر سبب بی حس شدن و کاهش فشار وارد بر آن شده و می تواند در درمان شقاق یا فیشر موثر باشد. البته بوتاکس مقعد یک روش موقت در درمان شقاق بوده و می تواند با عود دوباره بیماری همراه باشد.
میزان زمانی که بوتاکس مقعد می تواند بیمار را در بهبودی قرار دهد، 3 الی 6 ماه بوده و پس از آن امکان بازگشت بیماری وجود دارد. علاوه بر آن بوتاکس مقعد دارای برخی معایبی چون درد، عفونت، بازگشت بیماری می باشد.

تصویر درمان شقاق مقعد با بوتاکس

درمان فیشر به روش فلپ پیشرفته

فلپ پیشرفته دیگر روش درمان شقاق به شمار می رود که نوعی پیوند پوست می باشد. این روش می تواند دارای عوارضی چون درد، امکان عدم درمان و عفونت را به همراه داشته باشد. در این روش پزشک پوست ناحیه دیگری را به بافت آسیب دیده پیوند زده و درمان شقاق را انجام می دهد.

بهترین روش درمان شقاق مقعدی، لیزر شقاق بوده که در یک جلسه هرگونه شقاق حاد و مزمن را درمان می کند.

دارو و پماد های شقاق

استفاده از روشهای درمان شقاق در خانه یا مصرف دارو پماد به منظور درمان شقاق تنها در مراحل اولیه بیماری موجب کاهش علائم و درد ناشی از این بیماری می شود. زمانی که بیماری پیشرفت کند، استفاده از دارو و پماد برای درمان شقاق بی تاثیر بوده و به تعویق انداختن درمان سبب پیشرفت آن می شود.
برخی از پماد های کاهش دهنده علائم بیماری شقاق عبارت اند از:

 • پماد لیدوکائین
 • آنتی فیشر
 • دیلتیژل
 • پماد گلیسیرین
 • ام جی باریج
 • نیتروگلیسیرین
 • تتراسایکلین

اگر قصد درمان فوری شقاق را دارید، می توانید از لیزر شقاق که تنها در یک ساعت صورت می گیرد استفاده نمایید. تا از کمترین عوارض و دوران نقاهت برخوردار باشید.

مقایسه جراحی و لیزر

با توجه به مطالب ذکر شده پیرامون درمان شقاق، به مقایسه این دو شیوه خواهیم پرداخت:

لیزر:

 • بدون درد و خونریزی
 • درمان در کمتر از یک ساعت
 • بدون وارد شدن آسیب به اسفنکتر
 • بدون نیاز به بخیه و پانسمان
 • عدم امکان عفونت، سوزش و التهاب
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • سرپایی بودن عمل
 • هزینه عمل شقاق با لیزر نسبت به جراحی شقاق بسیار کمتر است
 • بدون باقی ماندن جای بخیه و زخم

جراحی:

 • احتمال عفونت
 • درد، خونریزی و سوزش پس از جراحی
 • هزینه بیشتر به دلیل مشقت بیشتر
 • احتمال عود زخم و بیماری
 • امکان بستری
 • دوره نقاهت بعد از عمل شقاق به روش سنتی بسیار طولانی است
 • نیاز به بخیه و باقی ماندن جای زخم

درمان شقاق مقعد با لیزر

جهت برقراری ارتباط، اطلاع از هزینه درمان شقاق و تعیین وقت معاینه با شماره ذکر شده تماس حاصل فرمایید.

کدام روش را برای درمان فیشر انتخاب کنیم؟

با توجه به روشهای ذکر شده برای درمان فیشر یا درمان شقاق مقعد می توان گفت لیزر بی شک بهترین روش درمانی بوده که می توان به طور کامل به آن اعتماد کرد. در روشهای جراحی ممکن است فرد دچار وارد شدن آسیب به عصب های رکتوم شده و عوارضی همچون بی اختیاری داشته باشد. علاوه برآن میتواند از نتایج مناسب برخوردار نبوده و بیماری را به طور کامل از بین نبرد. همچنین دوره نقاهت بعد از عمل شقاق با لیزر بسیار کوتاه بوده و بدون به کارگیری هیچگونه تیغ جراحی یا برش های عمیق است.

مزیت لیزر شقاق در کلینیک نشیمنگاه

درمان بیماری شقاق مقعدی یا فیشر به واسطه لیزر شقاق، بدون نیاز به بیهوشی یا بستری شدن بوده و به صورت درمان سرپایی شقاق صورت می گیرد. علاوه بر به روز بودن دستگاه لیزر، تجربه و مهارت پزشک در درمان بیماری های نشیمنگاهی بسیار موثر بوده و نقش بسزایی عمل می کند. مزیت کلینیک نشیمنگاه در نسبت به دیگر مجموعه ها در این موضوع بوده که پزشک متخصص، دارای تجربه بسیار بالا در درمان شقاق بوده و درمان های انجام شده وی دارای نتایج مثبت بدون بازگشت می باشند.
از این رو بیماران عزیز می توانند بدون وجود هیچ نگرانی نسبت به درمان شقاق مقعدی به بهترین مرکز لیزر شقاق در تهران یعنی کلینیک نشیمنگاه اقدام نمایند.

سوالات متداول

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست