1. خانه
 2. کیست مویی
 3. درمان کیست مویی و عمل سرپایی با لیزر بدون جراحی

درمان کیست مویی و عمل سرپایی با لیزر بدون جراحی

تصویر درمان کیست مویی

در این مطلب قصد داریمبا معرفی بیماری کیست مویی را معرفی کرده و نحوه درمان آن را بازگو نمایم. همچنین با معرفی انواع شیوه های درمان کیست مویی از جمله لیزر کیست مویی، عمل جراحی کیست مویی به روشهای باز و بسته، جراحی فلپ، و بررسی مزایا و معایب هرکدام بهترین روش درمان کیست مویی را بررسی نماییم.

کیست مویی چیست؟

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال بیماری است که از برگشت مو به درون پوست پدید آمده و سبب بروز عفونت، ترشح چرک، درد و حتی بوی بد می شود. بی توجهی به درمان این بیماری سبب پیشرفت این بیماری شده و در نهایت گسترش و انتقال عفونت به خون را به همراه می آورد. از این رو این بیماری باید به سرعت تحت روشهای درمانی از جمله لیزر کیست مویی یا عمل جراحی کیست مویی قرار بگیرد.

کیست مویی چگونه درمان می شود؟

به طور کلی درمان کیست مویی به روشهای متفاوتی صورت می گیرد. برخی از این روشها آسان و برخی دارای عوارض بسیار است. به طور کلی شیوه درمان کیست مویی به گونه ای است که توده عفونی باید حتما از بدن تخلیه گردد. برخی از پزشکان این کار را به شیوه نوین و بی عوارض چون لیزر کیست مویی یا عمل سرپایی کیست مویی انجام داده و برخی دیگر شیوه سنتی و عمل جراحی کیست مویی که بسیار دردناک است را برای درمان کیست مویی انتخاب می کنند.
از آنجایی که توده این عفونت بزرگ می باشد، درمان با عمل جراحی پیشنهاد نمی شود چرا که برای تخلیه آن پزشک باید تمام ناحیه را برش داده تا بتواند آن را خارج کند که زخم ناشی از این برش بسیار بزرگ بوده و همراه با درد و دوره نقاهت طولانی است. از این رو لیزر روش جایگزین بهتری به شمار می رود به این دلیل که هرچقدر توده سینوس پیلونیدال بزرگ باشد، لیزر بدون باقی گذاشتن جای تیغ آن را از بین می برد.

تصویر لیزر کیست مویی

لیزر کیست مویی بدون عمل جراحی

به طور کلی درمان کیست مویی با لیزر یک شیوه درمانی نوین و پیشرفته است که از بالاترین میزان رضایت پزشکان و بیماران برخوردار است. انجام لیزر برای درمان کیست مویی بدون عمل جراحی نیز بهترین شیوه به شمار می رود.
در روش انجام لیزر کیست مویی توده عفونی به طور کلی و با استفاده از اشعه، تخلیه شده و از بین می رود. علاوه بر آن دیگر مزیتی که این روش به همراه دارد، این است که اشعه ناشی از آن سبب جلوگیری از عود دوباره کیست شده و احتمال بازگشت بیماری را صفر می کند. در صورتیکه جراحی به این صورت نبوده و امکان عود بیماری را برای فرد به همراه دارد.

درمان کیست مویی لیزر بهترین روش عمل سرپایی کیست مویی بوده که بدون عوارض و دوره نقاهت طولانی سینوس مویی را به طورکامل درمان می کند.

مزایا لیزر کیست مویی

درمان کیست مویی بدون جراحی با بهره گیری از روش لیزر کیست مویی علاوه بر مزیت درمان کامل بیماری یک روش عمل سرپایی کیست مویی به شمار رفته که دارای مزایای بیشماری است که برخی از آنها عبارت اند از:

 • دوره نقاهت کوتاه: یکی از اصلی ترین مزیت هایی که انجام این روش به همراه دارد، برخورداری از کوتاه ترین دوره نقاهت و بازه زمانی برای درمان است. چرا که دیگر روشهای درمان کیست مویی برای بهبود کامل به 2الی4 ماه و حتی بیشتر نیاز دارند.
 • عدم احساس درد: بیمار حین انجام لیزر کیست مویی به هیچ عنوان درد احساس نکرده و اذیت نمی شود.
 • کم هزینه بودن: از دیگر مزایای انجام لیزر کیست مویی کم هزینه بودن هزینه درمان کیست مویی با لیزر است. چرا که درمان کیست مویی با روشهای دیگر در بیمارستان انجام شده که همین موضوع سبب افزوده شدن هزینه هایی چون هزینه اتاق عمل، دکتر بیهوشی و هزینه بستری شدن را به همراه دارد.
 • عدم باقی ماندن جای زخم: یکی از مشکلات و عوارضی که دیگر روش درمان کیست مویی به همراه دارد، باقی گذاشتن جای زخم و بخیه است که از بین نمی رود. از این رو عمل سرپایی کیست مویی این عوارض را به همراه نداشته و اثری از زخم های بزرگ و یا جای بخیه ندارد.
 • عدم بازگشت بیماری: لیزر کیست مویی با استفاده از اشعه انجام شده که همین موضوع سبب از بین بردن بافت سینوسی که احتمال عفونت دارند، شده و میزان عود بیماری را برابر صفر می کند.
  برش عمیق: این رو نیاز به ایجاد برش های عمیق که بسیار دردناک هستند ندارد و همین مسئله سبب پیشگیری از عفونت آن می شود.

رزرو وقت معاینه و درمان سرپایی کیست مویی در کلینیک نشیمنگاه

جهت برقراری ارتباط و رزرو وقت معاینه، مشاوره واطلاع از هزینه های لیزر کیست مویی در کلینیک نشیمنگاه با شماره تماس درج شده حاصل فرمایید..

مراقبت های بعد از درمان کیست مویی

مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی و درمان این بیماری نقش مهمی در بهبود بیمار را ایفا می کنند برخی از کارهایی که افراد باید انجام دهند عبارت اند از:

 • رعایت بهداشت فردی و حمام کردن به طور روزانه
 • پرهیز از نشستن های طولانی مدت بر روی اجسام سخت
 • استراحت کافی
 • استفاده از بالشتک های طبی دوناتی شکل به منظور کاهش فشار بر ناحیه تحت درمان
 • تعویض پانسمان با دقت و به طور مداوم
 • پوشیدن لباسهایی با جنس مرغوب و راحت (تنگ و چسبان و از جنس پلاستیک نباشد)
 • افزایش میزان تحرک و فعالیت روزانه؛ البته نه انجام ورزش های سنگین
 • از بین بردن موهای زائده ناحیه

مقایسه لیزر کیست مویی و عمل جراحی

با مطالعه مطالب فوق پی می بریم که روشهای درمان کیست مویی بسیار متعدد بوده که بی خطر، ایمن تر و بهترین آنها لیزر کیست مویی است که در کمترین زمان این بیماری را از بین خواهد برد و یک شیوه درمان کیست مویی بدون جراحی است. عمل جراحی دارای عوارضی چون درد، خونریزی، درد، مراقبتهای سخت بعد از عمل، هزینه های گران بوده و در مقابل لیزر کیست مویی یک روش بی درد سر، بدون درد، کم هزینه و مورد تایید پزشکان است. همچنین این روش بهترین درمان کیست مویی بدون جراحی برای افرادی که از عمل جراحی هراس دارند بوده و کمک زیادی به آنها می کند.

دیگر روشهای درمان و جراحی کیست مویی

فراموش نکنید که کیست مویی توده ای عفونی و چرکی است که زیر پوست قرار دارد و درمان آن به روشهای خانگی یا استفاده از دارو ممکن نخواهد بود.چرا که توده باید از بدن خارج شده تا به طور کامل درمان کیست مویی به صورت کامل صورت بگیرد. استفاده از دارو یا راهکارهای خانگی شاید سبب کاهش علائمی چون درد یا ترشح چرک شوند اما به هیچ وجه سبب از بین بردن عفونت سینوس پیلونیدال نخواهند شد.
بنابراین روشهای پزشکی در درمان کیست مویی بهترین روشها برای از بین بردن این بیماری هستند. همچنین در بین روشهای پزشکی نیز تفاوت وجود دارد که بهترین آنها لیزر است. همچنین برخی افراد اقدام به تخلیه چرک کیست مویی در منزل کرده که همین موضوع سبب حاد شدن عارضه می گردد.

عمل جراحی کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی یک روش سنتی و پر مشقت برای درمان کیست مویی است که بیمار را با دشواری مواجه می کند. همچنین این روش به دلیل اینکه با بهره گیری از تیغ جراحی است بسیار دردناک بوده و عوارض زیادی به همراه دارد. عمل کیست مویی دارای شیوه متفاوت جراحی کیست مویی به روش باز و جراحی کیست مویی به روش بسته است که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.
از شایع ترین معایبی که این روش به همراه دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درد شدید و خونریزی
 • امکان شکست در درمان و بازگشت بیماری
 • هزینه های زیاد مانند هزینه اتاق عمل، بستری و…
 • باقی ماندن جای زخم ناشی از عمل جراحی
 • دوره نقاهت بسیار طولانی
 • امکان عفونت جای زخم
 • مراقبتهای بسیار سخت و دشوار
 • انجام جراحی تحت بیهوشی
عکس عمل جراحی کیست مویی

جراحی کیست مویی به روش باز

جراحی کیست مویی به روش باز از دردناک ترین روشهای درمان کیست مویی است. چرا که این شیوه دکتر کیست مویی ناحیه سینوسی را با استفاده از تیغ جراحی برش داده و توده را خارج میکند. پزشک زخم ناشی از برداشتن توده را باز گذاشته و بخیه نمی زند.
این زخم بزرگ با استفاده از پانسمان داخلی و خارجی بسته می شود تا طی دوره زمانی طولانی خود به خود بسته شود. از این رو بیمار تا بسته شدن زخم نمی تواند فعالیتی داشته باشد و باید به روی شکم بخوابد که همین موضوع بسیار دشوار است.
البته این روش نوع دیگری هم داشته که شامل بستن لبه های خارجی زخم به درون پوست می باشد. در این صورت سرعت بهبود افزایش می یابد.

جراحی به روش بسته

در جراحی کیست مویی به روش بسته پزشک متخصص با استفاده از تیغ جراحی آن را برش داده و توده را خارج می کند. با این تفاوت که برش ایجاد شده را بخیه می زند تا جوش بخورد. عمل کیست مویی نسبت به روش جراحی باز از دوره نقاهت کمتری اما با احتمال عود و بازگشت بیماری بیشتری برخوردار است.

روش فلپ

عمل جراحی کیست مویی به روش فلپ نیز روشی ترکیبی از جراحی باز و بسته است. فلپ نیز مانند دو روش دیگر جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام گرفته و عوارض مربوط به خود را از جمله هزینه های بالا، به همراه دارد.
عمل فلیپ به این روش است که پزشک برشی برای خارج کردن توده عفونی ایجاد کرده و آن را تخلیه می کند. در پایان برای بستن زخم باز این ناحیه پوست اطراف را کشیده و بخیه میزند که نوعی جراحی پلاستیک به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان کیست مویی با لیزر

تراشیدن لایه ای یا لنسینگ Lancing

در این روش درمان کیست مویی به طور کلی تخلیه نمی شود؛ بلکه قسمتهایی از لایه های سطحی آن تراشیده می شود. این روش ابتدایی ترین درمان کیست مویی بوده که از نتایج خوبی هم برخوردار نیست. همچنین احتمال بازگشت و عود بیماری نیز در این روش بسیار بالا می باشد. به همین دلیل است که این روش به بیماران پیشنهاد نمی شود چرا که درمان به صورت قطعی نتیجه ندارد.

درمان کیست مویی با جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک برای درمان کیست مویی نوعی عمل جراحی تقریبا دشوار بوده که پزشک متخصص بعد از تخلیه سینوس، گودی حاصل از آن را به روشهای خاص پر می کند. سرعت بهبود و ترمیم زخم در این روش بسیار بالا است اما از آنجایی که زخم در محل نشیمنگاهی به وجود می آید، فشار و کشش زیادی را متحمل می شود از همین رو امکان عود بیماری وجود دارد.

کاریداریکس

کاریداریکس نوع دیگری از روشهای درمان کیست مویی است. البته این روش نوعی متفاوت از بستن زخم بوده و در اصل درمان که تخلیه سینوس عفونی است تغییری ایجاد نمی کند. کاریداریکس نوعی بستن زخم به صورت جراحی پلاستیک است که خط اسکار ناشی از تیغ جراحی به یکی از دو طرف انتقال یافته و بسته می شود.

درمان کیست مویی بدون جراحی (روشهای درمان خانگی)

روشهای خانگی درمان کیست مویی به طور کلی مورد تایید پزشکان نبوده و نمی تواند جایگزین روشهای پزشکی باشد. از این جهت که درمان کیست مویی به روش خانگی صرفا سبب کاهش علائمی چون درد، قرمزی، تورم خواهند شد و اصلی ترین شیوه درمان این بیماری برداشتن و تخلیه سینوس عفونی است.

نحوه خوابیدن بعد از عمل جراحی کیست مویی

بعد از انجام عمل جراحی کیست مویی نیاز به رعایت بسیاری از نکات مراقبتی به منظور بهبود هستید. چرا که درمان سینوس پسلونیدال به واسطه عمل جراحی یک امر بسیار سخت و دردناک بوده و بی توجهی به مراقبت از آن سبب عوارضی چون خونریزی، درد، عود بیماری و عفونت آن می شود.
علاوه بر تمامی مراقبت های مورد نیاز، نحوه خوابیدن بیمار بعد از عمل جراحی سنتی یکی از بخشهای مهم آن است. بیمار بعد از انجام این جراحی به هیچ وجه نباید با پشت بخوابد؛ زیرا دچار وارد شدن فشار بر ناحیه شده و درد زیادی به همراه دارد. در صورتی که زخم ناشی از جراحی باز باشد سبب خونریزی، عفونت و تاخیر در جوش خوردن زخم و در صورتی که زخم بیمار بسته باشد موجب فشار بر بخیه ها و ناحیه جراحت دیده می شود.
به همین منظور بهترین نحوه خوابیدن بعد از انجام عمل جراحی کیست مویی خوابیدن به پهلو یا شکم است که کمترین فشار به بیمار وارد و ترمیم زخم باز کیست مویی انجام شود.

سوالات متداول پیرامون درمان کیست مویی

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میشه بدونم نحوه انجام عمل سرپایی کیست مویی به چه صورته؟ ممکنه خطرناک باشه
  ؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز خیر عمل سرپایی کیست مویی خطرناک نبوده و در یک جلسه انجام لیزر امکان پذیر است.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من میخوام عمل سرپایی کیست مویی انجام بدم چون شرایط مرخصی گرفتنو برای جراحی ندارم میخوام نهایتا یه هفته ای خوب بشم چه روشی رو پیشنهاد میدین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز با توجه به شرایط ذکر شده بهترین روش درمان کیست مویی برای شما لیزر کیست مویی می باشد که در کمترین زمان سلامتی خود را به دست خواهید آورد.

   پاسخ
 • سلام پدرم 64سالشه و فوبیای اتاق عمال داره یه روش درمان کیست مویی بدون جراحی به ما معرفی کنید خیلی اذیت میکنه بیماری پدرم رو

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز تنها روش درمان کیست مویی بدون جراحی لیزر می باشد که بدون استفاده از تیغ جراحی بوده و از کمترین درد و عوارض برخوردار است.

   پاسخ
 • فیلم عمل کیست مویی سنتی رو میزارید؟ من میخوام لیزر کیست مویی انجام بدم اما بعضیا میگن جراحی بهتره الان دودلم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز بله قرار داده میشه. این نکته را به خاطر داشته باشید که بهترین روش درمان کیست مویی لیزر می باشد و جراحی از عوارض زیادی برخوردار است.

   پاسخ
 • برای درمان کیست مویی کدوم روش رو پیشنهاد میکنید یکی از اقوام بنده جراحی به روش باز انجام داد خیلی اذیت شد من نمیخوام دوماه به شکم بخوابم

  پاسخ
  • بله انجام جراحی کیست دوره نقاهت بسیار طولانی به همراه داشته و موجب درد و خونریزی شدیدی میشود. بهترین راه درمان کیست مویی انجام لیزر می باشد

   پاسخ
 • سلام دکتر درمان کیست مویی چقدر زمان میبره؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست