1. خانه
  2. کیست مویی
  3. درمان خانگی کیست مویی؛ انواع روشهای خانگی و دارویی

درمان خانگی کیست مویی؛ انواع روشهای خانگی و دارویی

تصویر درمان خانگی کیست مویی

از بین بردن کیست مویی تنها به واسطه برداشتن و یا تخلیه آن امکان پذیر است. اما اگر قصد امتحان درمان خانگی کیست مویی را دارید با ما در این مطلب همراه باشید تا برخی از راههای درمان خانگی کیست مویی را به شما معرفی نموده و شما را با بهترین شیوه درمان کیست مویی آشنا نماییم.

سینوس مویی چیست؟

کیست مویی بیماری شایع در بین همه افراد و بخصوص آقایان بوده که با بروز علائمی چون درد، خونریزی، برآمدگی و توده در قیمت بالای باسن و بین دو کفل همراه است. کیست مویی به واسطه برگشت مو به درون پوست به وجود آمده و سبب به وجود آمدن عفونت آن می شود.

مطالعه بیشتر: عکس کیست مویی

بهترین روش درمان کیست مویی چیست؟

درمان کیست مویی به طور کلی به واسطه برداشتن توده امکان پذیر است. لیزر کیست مویی، جراحی سنتی به روش باز یا بسته و فلپ از روشهای درمان این بیماری هستند که پزشکان در آن توده را از بین می برند. بهترین روش درمان کیست مویی لیزر بوده که بدون بروز عوارض و درد آن را به طور کامل درمان می کند.
این روش دارای مزیت هایی چون هزینه بسیار کم نسبت به دیگر روشها، کمترین درد، دوره نقاهت بسیار کوتاه، درمان کامل می باشد.

درمان خانگی کیست مویی

در برخی موارد استفاده از روشهای درمان خانگی کیست مویی سبب پیشرفت بیماری شده یا حتی سبب حاد شدن آن می شود. زیرا بیمار وقت خود را برای نتیجه گیری از این روش هدر می دهد و از طرفی در این زمان بیماری ا پیشرفت می کند.
درمان خانگی کیست مویی تنها سبب کاهش علائمی چون از بین بردن قرمزی پوست، یا درد ناشی از آن می شود که آن هم به طور موقت است.
بنابراین اگر 2 هفته به صورت مداوم از روشهای درمان خانگی کیست مویی استفاده کردید و علائم بهبودی را مشاهده نکردید سریعا به یک پزشک متخصص کیست مویی مراجعه نمایید.

کمپرس گرم

قرار دادن کمپرس گرم بر روی ناحیه درگیر بیماری می تواند به بهبود علائمی چون درد و کاهش التهاب موثر است. البته نمی توان این روش را نمی توان درمان خانگی کیست مویی دانست چرا که تنها سبب کاهش درد آن می شود.

درمان خانگی کیست مویی با کمپرس گرم

روغن کرچک

قرار دادن توپ پنبه ای آغشته به روغن کرچک می تواند در کاهش التهابات کیست مویی موثر بوده و تا حدودی درد آن را کاهش دهد. چرا که روغن کرچک حاوی ماده ای اسیدی است که در تسریع روند بهبودی موثر است.

نمک

استفاده از نمک به عنوان درمان خانگی کیست مویی به منظور از بین بردن التهابات زیر پوست موثر بوده و آن را د عفونی کند.
البته برای استفاده از این روش درمان خانگی کیست مویی باید وان یا تشت آب را پر آب کرده و آن را با نمک ترکیب نمایید. سپس به مدت 20 دقیقه درون آن قرار بگیرید.

سرکه سیب

سرکه سیب یک ضد میکروب و ضد التهاب است که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری می تواند نقش آفرین باشد. برای استفاده از این روش درمان خانگی کیست مویی، آن را با آب مخلوط نموده و به محل مورد نظر بمالید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خاصیت ضد التهاب، ضد قارچ و ضد باکتری است که می تواند شدت پیشرفت عفونت را تا حدی کاهش دهد. البته یادآور می شویم که این روشهای درمان خانگی کیست مویی تنها سبب مانع از پیشرفت بیماری یا بهبود علائم ظاهری آن شده و کیست مویی را درمان نمی کند. زیرا کیست مویی تنها با تخلیه و خارج شدن آن درمان صورت میگیرد. تخلیه کیست مویی باید به روش پزشکی و به طور کامل توسط پزشک انجام شود تا بیماری به طور کامل بهبود یابد.

درمان کیست مویی در خانه با آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه موثر بوده که درون آن نوعی ماده ی ژل مانند قرار دارد. این ژل دارای خاصیت ضد التهابی بوده که می تواند علائم ناشی از این بیماری را کاهش دهد.
برای بهره گیری از این روش درمان خانگی کیست مویی می توانید ژل درون گیاه آلوئه ورا مستقیما به روی پوست مالش دهید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل داشتن خواص نرم کنندگی و ضد التهاب میتواند درد ناحیه را کاهش داده یا قرمزی ناحیه را از بین برد. جهت استفاده ابتدا روغن نارگیل ارگانیک را تهیه نموده، سپس نصف قاشق از آن را در ناحیه مورد نظر روزی 2 بار بمالید.

تصویر روغن نارگیل

درمان خانگی کیست مویی با دارو

  • استامینوفن
  • ایبوپروفن
  • ژلوفن
  • پماد آنتی بیوتیک

از دسته داروهای مسکن هستند که برای کاهش درد ناشی از کیست مویی استفاده می شوند. البته باید این نکته را به یاد داشته باشید مصرف این دارو ها درد را به طور موقت کاهش می دهد و جنبه درمان را به همراه ندارد. همچنین مصرف بی رویه از این دارو ها سبب آسیب رسانی به اعضای داخلی بدن از جمله کلیه و معده خواهند شد.
بنابراین اگر قصد درمان کیست مویی را دارید بهتر است در بهترین روزهای مشاهده علائم به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا با استفاده از لیزر کیست مویی کیست را برای شما خارج نماید.

آیا درمان خانگی کیست مویی موثر است؟

همانطور که گفته شد درمان کیست مویی تنها به واسطه برداشتن توده و و از بین بردن آن امکان پذیر است. و این کار با روشهای پزشکی و مورد تایید آنها امکان پذیر است. بنابراین درمان خانگی کیست مویی سبب درمان آن نمی شود. و تنها موجب کاهش علائم آن هم در مراحل اولیه امکان پذیر است. همچنین برخی افراد با تصور درمان کیست مویی با واجبی اقدام به تحریک ناحیه نموده که اینکار به هیچ عنوان قابلیت درمانی ندارد.
باید این نکته را توجه داشته باشید که مسئولیت بهره گیری از روش درمان خانگی به عهده بیمار می باشد چرا که این روشها مورد تایید پزشکان نیستند.

مقایسه روش درمان خانگی و لیزر کیست مویی

به طور کلی این دو روش قابل مقایسه نیستند؛ نمایان است که درمان های پزشکی بسیار بهتر عمل خواهند کرد. درمان با لیزر کیست مویی یک روش پیشرفته، پزشکی، نوین و مورد تایید بوده که امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده افراد قرار میگیرد. علاوه بر آن این یک روش درمانی مناسب بوده که درمان در آن کمتر از یک ساعت به طور کامل انجام می گیرد.
اما روش درمان خانگی کیست مویی یک روش غیر پزشکی بوده که برای کاهش علائم ناشی از کیست مویی مورد استفاده افراد است. البته این روشها درمان به شمار نرفته و تنها سبب کاهش علائمی چون قرمزی یا التهاب می گردند. همچنین این شیوه بسیار اتلاف وقت بوده که در برخی مواقع سبب پیشرفت و حاد شدن بیماری می شود.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست