1. خانه
 2. زگیل
 3. زگیل تناسلی مردان و زنان + درمان، علت، عوارض و تشخیص

زگیل تناسلی مردان و زنان + درمان، علت، عوارض و تشخیص

زگیل تناسلی مردان و زنان

زگیل تناسلی درزنان و مردان عارضه ای ناخوشایند می باشد که در اثر ابتلا به ویروس اچ پی وی به وجود می آید. در این مطلب قصد داریم با بررسی زگیل تناسلی مردان و زنان و علائم و علتهای پدید آورنده این عارضه، آن را به طور کامل به شما معرفی نماییم. بنابراین با ما همراه باشید تا با بهترین شیوه درمان زگیل تناسلی زنان و مردان نیز آشنا شوید.

ویروس زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری پوستی است که بر اثر وجود نوعی ویروس به نام اچ پی وی در افراد پدید آمده و سبب بروز علائم دردناکی می شود. زگیل تناسلی در مردان و زنان شایع بوده و نوع انتقال آن توسط تماس پوست با پوست آلوده صورت می گیرد. همچنین ویروس زگیل تناسلی دارای دو تیپ کم خطر و پر خطر است که می توانید در صفحه زگیل چیست با انواع آن آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی مردان چیست؟

زگیل تناسلی مردان یک از شایع ترین بیماری ها ی ناحیه نشیمنگاهی و تناسلی بوده که امروزه آقایانی که فعالیت جنسی دارند را به خطر می اندازد. زگیل تناسلی مردان همانطور که گفته شد، از ورود ویروس اچ پی وی به بدن که از تماس پوست آلوده انتقال می یابد به وجود آمده و سبب بروز علائم و عوارضی در مردان می شود.

?Is there testing for HPV in Men

.No, there is currently no approved test for HPV in men

آیا آزمایش HPV در مردان وجود دارد؟
خیر، در حال حاضر هیچ آزمایش تایید شده ای برای HPV در مردان وجود ندارد.

www.cdc.gov

علت زگیل تناسلی در مردان

قبل از ارائه هرگونه علتی برای زگیل تناسلی مردان، باید گفت این بیماری همانطور که از نامش پیداست، تنها در ناحیه تناسلی به چشم می خورد. این به این معنا است که علت اصلی آن نیز رابطه جنسی پر خط و آلوده شدن پوست است. علاوه بر آن می توان دیگر علت مبتلا شدن به این بیماری را داشتن چندین شریک جنسی دانست.
ویروس زگیل تناسلی می تواند ماه ها بدون بروز هیچگونه علائمی در بدن زنان و مردان وجود داشته باشد اما خود شخص از آن اطلاعی نداشته باشد.
از شایع ترین علائم زگیل تناسلی در مردان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • توده های برجسته ای که در نواحی آلت تناسلی، بیضه، کشاله ران و مقعد احساس می شوند
 • زگیل های ریز یا درشت که در دهان، مقعد یا آلت تناسلی پدید می آیند
 • درد، بروز رطوبت از زگیل ها، سوزش و خارش
 • تغییر رنگ پوست به تیره یا روشن

درمان زگیل تناسلی زنان و مردان

در صورت مشاهده علائم و نشانه های زگیل تناسلی با ما تماس بگیرید.

عوارض

می توان از خطرناک ترین عوارض زگیل تناسلی مردان به بروز سرطان های مقعد یا آلت تناسلی اشاره نمود. البته این نوع از سرطانها بسیار شایع نبوده و تنها در موارد نادر به چشم می خورد اما بهتر است بدانید که سرطان مقعد یا آلت تناسلی از عوارض بیماری زگیل تناسلی و عامل پدید آورنده آن یعنی ویروس اچ پی وی به وجود می آیند.
بنابراین درمان این بیماری یک مسئله بسیار مهم بوده و نمی توان از آن چشم پوشی نمود. لیزر یکی از بهترین و امن ترین راه های درمان قطعی زگیل تناسلی مردان به شمار می رود که امروزه مورد تایید پزشکان واقع شده است.

زگیل تناسلی زنان چیست؟

به طور کلی زگیل تناسلی زنانه نیز مانند زگیل تناسلی مردانه بوده و از برخورد پوست آلوده به ویروس با بدن فرد سالم انتقال می یابد. البته این بیماری تنها در ناحیه تناسلی زنان به وجود نیامده و در دیگر قسمتهای بدن از جمله دهان، مقعد و واژن پدید می آید. زگیل تناسلی زنان نسبتا پرخطر تر از زگیل تناسلی مردان بوده و عوارض آن نیز بیشتر است.

مطالعه بیشتر: زگیل دهان

عکس زگیل تناسلی زنان
تصویر نشان دهنده نمونه و عکس واضح زگیل تناسلی زنان می باشد که به شکل خوشه ای رشد می کند

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی زنان

اصلی ترین علت انتقال زگیل تناسلی زنان و مبتلا شدن به ویروس اچ پی وی که عامل پدید آورنده زگیل تناسلی است، رابطه جنسی است. افرادی که دارای رابطه جنسی پر خطر و ضعف سیستم ایمنی هستند بیشتر از دیگران در معرض این بیماری بوده و باید بیشتر نگران این بیماری باشند.
به طور کلی علتهای بروز زگیل تناسلی زنان عبارت اند از:

 • داشتن رابطه جنسی پر خطر
 • عدم استفاده از کاندوم
 • لمس ناحیه آلوده به زگیل
 • تجاوز جنسی
 • داشتن چندین شریک جنسی
 • البته در برخی افراد ممکن است این ویروس بدون برقراری رابطه جنسی و بلکه هنگام تولد از مادر این ویروس را به ارث ببرند . بنابراین نمی توان به طور 100 درصد رابطه جنسی را عامل انتقال بیماری دانست.

زگیل تناسلی زنان و مردان تنها به واسطه برقراری رابطه جنسی انتقال نیافته و ممکن است با لمس ناحیه آلوده نیز منتقل گردد.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

عوارض زگیل تناسلی زنان به مراتب بیشتر از زگیل تناسلی مردان می باشد چرا که این بیماری را به فرزند خود نیز منتقل می نمایند. علاوه بر آن ممکن است فرد در داخل ناحیه واژن دچار زگیل شده و به دلیل به دور از چشم بودن، از آن مطلع نباشند که همین موضوع سبب گسترش و حاد شدن بیماری می گردد.

بنابراین به طور کلی زنانی که دچار عارضه زگیل واژن و ناحیه تناسلی می شوند باید بیشتر به فکر درمان این بیماری باشند. برخی از عوارض های زگیل تناسلی در زنان عبارت اند از:

 • سرطان واژن
 • سرطان مقعد
 • سرطان دهانه رحم (از سرطان های شایع در بین زنان)

علائم زگیل تناسلی مردان و زنان

بعد از وارد شدن ویروس اچ پی وی به بدن ممکن است فرد هیچگونه علائمی را تجربه نکند و پس از گذشت مدتی بیمار شاهد بروز علائمی چون موارد زیر باشد.
برخی از علائم نشان دهنده زگیل تناسلی زنان و مردان عبارت اند از:

 • توده های پوستی که همراه با قرمزی هستند
 • درد، سوزش، خارش یا حتی خونریزی
 • تغییر رنگ پوست (تیره یا روشن شدن آن)
 • مشاهده زگیل های گوشتی
 • ترشح غیر طبیعی از واژن

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه است؟

معاینه و تشخیص زگیل تناسلی زنان و مردان تنها توسط پزشک مورد بررسی بوده و تشخیص آن نیز به چند روش معاینه، انجام آزمایش یا تست پاپ اسمیر انجام پذیر است.
تست پاپ اسمیر نوعی آزمایش نمونه برداری از دهانه رحم است که برای تشخیص دقیق زگیل تناسلی خانمها مورد استفاده قرار میگیرد. به گونه ای که دکتر زگیل تناسلی با برداشتن نمونه از داخل واژن و دهانه رحم و انجام آزمایش به بررسی ویروس اچ پی وی میپردازد.
دیگر روش تشخیص زگیل تناسلی در مردان یا زنان انجام آزمایش خون بوده که می توان به آن اکتفا نمود.

چه افرادی در معرض زگیل تناسلی هستند؟

به طورکلی میزان ابتلا به زگیل تناسلی در زنان و مردان به یک اندازه رایج بوده و هردو را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اما این بیماری در برخی افراد به دلایل مختلف رایج تر بوده و آنها را بیشتر در معرض زگیل تناسلی قرار می دهد. این افراد عبارت اند از:

 • زنان و مردان دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • مردان و زنان سیگاری
 • فرزندانی که مادران آنها هنگام زایمان به این بیماری مبتلا بوده اند
 • افراد دارای چندین شریک جنسی
 • افرادی که از وسیله هایی چون کاندوم جهت پیشگیری از انتقال ویروس استفاده نمیکنند.

درمان زگیل تناسلی زنان و مردان

درمان زگیل تناسلی زنان به طور کلی چند روش لیزر زگیل تناسلی، کرایو تراپی، عمل جراحی، سوزاندن زگیل. و … امکان پذیر است. اما لیزر روش مورد تایید پزشکان بوده و به طور کلی از عود و بازگشت بیماری جلوگیری می نماید. برای مثال روشهایی چون کرایو یا عمل جراحی علاوه بر عوارضی که به همراه دارد، سبب عود بیماری نیز می شوند.

لیزر زگیل تناسلی مردان و زنان بدون درد

در صورت داشتن هرگونه سوال، مشاوره و دریافت اطلاعات بابت هزینه ها می توانید با شمار ذکر شده تماس حاصل فرمایید.

عمل لیزر زگیل تناسلی

لیزر زگیل تناسلی روشی عالی برای درمان کامل این بیماری بوده که به طور کامل زگیل تناسلی را از بین می برد. وارد شدن اشعه لیزر سبب از بین رفتن دائم زگیل ها شده و از عود دوباره آنها نیز جلوگیری می نماید. همچنین این روش بسیار کم هزینه بوده و از کمترین عوارض از جمله درد و خونریزی برخوردار است.

مطالعه بیشتر : درمان زگیل تناسلی با لیزر

کرایو تراپی

کرایو تراپی یک روش پزشکی درمان زگیل تناسلی بوده که در آن پزشک با استفاده از گاز نیتروژن و وارد نموده سرما آن را منجمد کرده و از بین می برد اما این روش دارای معایبی چون عود و بازگشت بیماری به همراه دارد برای همین زیاد از آن استقبال نشده است. بنابراین درمان زگیل تناسلی مردان یک با استفاده از روش کرایو تراپی یک شیوه نامحبوب است.

تصویر کرایو تراپی لیزر

درمان خانگی و دارو

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان امری بسیار دشوار بوده که معمولا با شکست مواجه است چراکه درمان زگیل تناسلی تنها با برداشتن زگیل یا سوزاندن آن امکان پذیر بوده و گاهی مصرف داروهای خانگی موجب انتشار این زگیل ها می شود. اما می توان برخی از گیاهان و داروهای خانگی را به منظور کاهش علائم زگیل تناسلی مردان و زنان در خانه استفاده نمود؛ البته باید بدانید از آنجایی که درمان خانگی مورد تایید پزشکان نیستند، عوارض و عواقب مصرف اینگونه داروها به عهده بیمار خواهد.

 • آلوئه ورا با خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی
 • استعمال عصاره پیاز بر روی زگیل ها به منظور کاهش التهاب و میکروب
 • تقویت سیستم ایمنی با رژیم غذایی مناسب
 • پرهیز از برقراری رابطه جنسی پر خطر
 • پرهیز از مصرف آلرژی زا، فست فود، کافئین ها

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست