1. خانه
 2. زگیل
 3. ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم HPV در زنان و مردان

ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم HPV در زنان و مردان

تصویر ویروس اچ پی وی

اچ پی وی نوعی یک ویروس عفونی بوده که افراد زیادی به آن مبتلا می شوند. با ما در کلینیک نشیمنگاه همراه باشید تا درباره چیستی ویروس اچ پی وی، عوارض، نحوه انتقال آن، انواع بیماریهایی که ناشی از اچ پی وی هستند و حتی آزمایش های آن را بررسی نماییم. بنباراین در این مطلب می توانید به پاسخ تمامی سوال های خود درباره ویروس اچ پی وی یا حتی زگیل ناشی از عوارض آن برسید.

ویروس اچ پی وی چیست؟

اچ پی وی HPV نوعی ویروس از خانواده ویروس های عفونی و مقاربتی بوده که در اثر تماس فیزیکی و جنسی افراد به یکدیگر منتقل می گردد.
ویروس پاپیلومای انسانی یا همان hpv دارای 100 تیپ مختلف بوده که هرکدام دارای عوارض و علائم مربوط به خود می باشند. برای مثال ابتلا به اچ پی وی می تواند تمامی ناحیه تناسلی، دهان و گلو را به خود ابتلا کرده و فرد را به خطرات جدی همچون بروز زگیل و زائده التهابی عفونی مواجه نماید.
بسیاری از افرادی که از نظر جنسی فعالیت دارند، ممکن است به این ویروس مبتلا شده و مشکلات و عوارضی چون زگیل تناسلی، سرطان آلت تناسلی یا گردنه رحم را تجربه کنند. البته برخی افراد نیز در صورت ابتلا به اچ پی وی هیچگونه علائمی نداشته و ویروس تنها در بدن آنها سکونت دارد.

درمان ویروس اچ پی وی

در صورت مشاهده هرگونه علائم ناشی از وجود ویروس اچ پی وی با کلینیک نشیمنگاه تماس حاصل فرمایید.

علائم اچ پی وی در مردان و زنان

زمانی که فرد به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا می گردد، وابسته به نوع سیستم ایمنی که دارد و نوع ویروس که از کدام 100 تیپ موجود آن باشد متفاوت است. برای مثال علائم ناشی از ویروس اچ پی وی ممکن است تا مدتی در بدن از خود علائمی نشان نداده و خاموش باشد. اما زمانی که علائم آن شروع می شود، بیماری هایی چون زگیل تناسلی و انواع سرطان های زنانه و مردانه به وجود آید. بنابراین در صورت مشاهده کوچکتری علائم، به دکتر زگیل تناسلی مراجه نموده و نسبت به درمان عارضه اقدام نمایید.

مطالعه بیشتر: زگیل تناسلی مردان و زنان

نحوه انتقال ویروس پاپیلوم انسانی چگونه است؟

اصلی ترین راه انتقال ویروس اچ پی وی، تماس فیزیکی به پوست آلوده به اچ پی وی می باشد. به طور کلی افرادی که دارای فعالیت جنسی می باشند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. البته راه های انتقال به غیر از این روش جنسی نیز وجود دارد که فرد می تواند به ویروس اچ پی وی مبتلا شود.
این نکته را به خاطر داشته باشید، انتقال ویروس اچ پی وی از طریق غیر جنسی نیز امکان پذیر است. این شیوه انتقال از طریق پدر و مادر به فرزند بوده و می تواند نوزاد را مادرزادی به اچ پی وی مبتلا کرده باشد. بارداری و زایمان آلوده از دیگر روش انتقال ویروس hpv می باشند.
برخی از دیگر شیوه های انتقال اچ پی وی عبات اند از:

 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • داشتن سیستم ایمنی بسیار ضعیف
 • داشتن زخم یا منطقه آسیب دیده
 • عدم استفاده از کاندوم
 • زایمان های متعدد
 • داشتن رابطه جنسی مقعدی
تصویر ویروس اچ پی وی

عوارض

اچ پی وی دارای عوارض بسیار بوده که فرد در هنگام مبتلا شدن به آن، تجربه خواهد نمود. برخی از بیماریها مانند سرطان گردن رحم بسیار دردناک هستند.

برخی از شایع ترین عوارض ویروس اچ پی وی عبارت اند از:

 • زائده هایی چون زگیل بر روی ناحیه تناسلی، و ایجاد زگیل دهان، یا دیگر نواحی
 • سرطان مقعد در مردان
 • ایجاد زگیل مقعد
 • سرطان گردنه رحم
 • رشد تومور در ریه ها و مجرای تنفسی
 • ایجاد زگیل بر روی دست، پا یا بروز زگیل صورت

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری ناشی از ویروس اچ پی وی است که 50 درصد از افرادی که از نظر جنسی فعالیت دارند، به آن مبتلا می شوند. بروز زگیل های گوشتی ریز یا درشت در نواحی آلت تناسلی، واژن و وابسته به فعالیت جنسی فرد در گلو و دهان از نشانه های این بیماری بسیار دردناک می باشند. این زگیل ها به شدت قابل انتقال بوده و اگر به موقع درمان نشود ممکن است فرد را به راحتی تحت تاثیر قرار دهد.
درمان این عارضه ها با لیزر امکان پذیر بوده و از عود دوباره آنها جلوگیری می نمایند.

مطالعه بیشتر: درمان زگیل تناسلی

سرطان دهانه رحم

رحم عضو حیاتی و مورد نیاز برای سلامتی خانمها به شمار می رود. زمانی که سلولی غیر طبیعی در این ناحیه رشد نماید فرد با تغییر بافت سلول های رحم روبرو شده و در نتیجه سرطان دهانه رحم رخ می دهد. خونریزی، درد، ترشح و… از علائم این بیماری که در اثر ویروس اچ پی وی به وجود می آیند می باشد.

تصویر زگیل تناسلی
نمونه ای از عوارض ویروس اچ پی وی که موجب بروز زیگل تناسلی بر روی آلت شده است

بارداری و حاملگی

به طور کلی ویروس اچ پی وی بر روند بارداری اثر گذار نیست. اما عارضه ای که افراد را به خود نگران می کند انتقال ویروس به کودک است. پاپیلوماتوز تنفسی یکی از بیماری هایی است که در اثر وجود این ویروس در دستگاه تنفسی کودک رشد نموده و او را با مشکلات تنفسی مواجه می نماید.

ارتباط با کلینیک نشمینگاه

اگر قصد درمان ویروس اچ پی وی یا زگیل تناسلی را دارید دکمه تماس با ما را لمس کنید.

راه های پیشگیری از hpv

راه های پیشگیری از ابتلا به این ویروس بسیار ساده می باشد که همه افراد می توانند برای حفظ سلامتی خود از آن استفاده نمایند.
کاندوم که یک وسیله پیشگیری از بارداری نیز به شمار می رود، ساده ترین راه به شمار می رود. البته به خاطر داشته باشید این راه نیز قطعی نبوده و دیگر نواحی بدن مانند کشاله های ران یا بیضه ها اگر به این زائده ها مبتلا باشند فرد مقابل نیز به آن مبتلا می شود.
واکسن گارداسیل یک راه ایمن و پزشکی است که می تواند به راحتی بدن شما را در برابر ویروس ها ایمن سازد. این واکسن که دختران و پسران بالای 11 سال می توانند از آن استفاده کنند بسیار مناسب بوده و یک روش علمی و پزشکی پیشگیری از ابتلا به این ویروس است.
البته به یاد داشته باشید این واکسن تنها نقش پیشگیری را دارد و زمانی که فرد به ویروس یا زگیل تناسلی دچار باشد، از نتیجه ی درمانی برخوردار نخواهد بود و هیچگونه قابلیت پاکسازی ویروس hpv را نخواهد داشت.

مطالعه بیشتر: واکسن گارداسیل

آزمایش hpv ویروس چگونه انجام می شود؟

آزمایش و تست hpv به چند روش انجام می شود. تست پاپ اسمیر روشی نمونه برداری است که زنان بین 20 تا 30 سال که از نظر جنسی فعال هستند، یکبار در سال و زنان 30 سال به بالا هر 5 سال یکبار باید آن را انجام دهد. تست پاپ اسمیر با نمونه برداری از گردنه رحم انجام شده و تغییرات این ناحیه را بررسی میکند.
البته این تست تنها برای زنان نبوده و مردان نیز می توانند از تست پاپ اسمیر در ناحیه مقعد به منظور بررسی سرطان مقعد انجام دهند.
نمونه دیگر روش تشخیص این ویروس در بدن نیز انجام آزمایش خون است که نشان می دهد بدن فرد به این ویروس مبتلا شده یا خیر.

درمان ویروس اچ پی وی

به طور کلی درمان کامل و صد در صدی برای درمان این ویروس پاپیلومای انسانی یافت نشده است. اما برخی روشها و درمان هایی به منظور تقویت سیستم ایمنی افراد وجود دارد که باعث از بین رفتن اچ پی وی و خاموش شدن آن شود.
زگیل تناسلی شایع ترین عارضه اچ پی وی بوده که بیشتر افراد هنگام ابتلا به این بیماری آن را تجربه خواهند نمود.
چون زگیل تناسلی که ناشی از این ویروس است، با بکارگیری روش های مدرن پزشکی چون لیزر زگیل تناسلی امکان پذیر بوده و آن را از بین خواهد برد. چرا که لیزر به طور کامل زائده ها را در یک جلسه از بین برده و مانع از بروز دوباره آنها میگردد.
البته فراموش نکنید که از بین رفتن زگیل ها سبب از بین رفتن ویروس موجود در بدن نمی گردد و ویروس اچ پی وی همچنان در بدن باقی خواهد ماند. همچنین درمان سرطان های ناشی از اچ پی وی نیز به واسطه پرتو درمانی یا شیمی درمانی امکان پذیر بوده و می تواند آن را مهار کند.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید پس از ابتلا به این ویروس و بروز زائده، استفاده از روشهای دارو درمانی یا روشهای درمان خانگی زگیل تناسلی موثر نبوده و حتما می بایست آن را لیزر یا کرایو نمایید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست