1. خانه
 2. زگیل
 3. زگیل مقعد؛ درمان و علائم زگیل تناسلی مقعدی در زنان و مردان+ عکس

زگیل مقعد؛ درمان و علائم زگیل تناسلی مقعدی در زنان و مردان+ عکس

تصویر زگیل مقعدی

زگیل مقعد بیماری ناشی از ویروس اچ پی وی بوده که ممکن است هر فردی به آن مبتلا شود. در این مطلب قصد داریم زگیل مقعدی این بیماری مقعدی را معرفی نموده، علت ها، علائم، راه های پیشگیری و روشهای درمان آن از جمله لیزر، عمل جراحی، کرایو و الکتروکوتر را بررسی کنیم.

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی در زنان و مردان نوعی زگیل است که درنواحی مقعدی و نشیمنگاهی فرد به وجود می آید . این زائده ها ناشی از ویروس اچ پی وی یا پامیلومای انسانی بوده و نیاز به درمان اساسی دارد. البته گاهی ممکن است این ویروس در بدن فرد بدون هیچگونه علائمی وجود داشته و فرد از آن خبر نداشته باشد و گاهی نیز، فرد پس از دریافت ویروس دچار بروز زگیل مقعد می شود.

ادامه مطلب: زگیل تناسلی زنان

علت به وجود آمدن زگیل مقعد

به طور کلی علت اصلی به وجود آمدن زگیل مقعد و انواع زگیل تناسلی، ویروس اچ پی وی HPV بوده که از طریق رابطه جنسی و تماس با پوست آلوده و به بدن فرد منتقل می شود. البته زائده های ناشی از این ویروس تنها در مقعد و ناحیه تناسلی بوده و در این ناحیه به چشم می خورد.
همچنین این زگیل ها در نواحی جنسی مانند آلت تناسلی، واژن، مقعد و حتی دهان، گلو یا دست پدید آمده و فرد را دچار بروز علائم ناشی از خود می کند. البته این بیماری می تواند موجب بروز زگیل کف پا یا دست شده و دیگر نواحی بدن را نیز درگیر خود نماید.

علائم زگیل مقعدی

وجود ویروس اچ پی وی در بدن، وابسته به سیستم ایمنی افراد می تواند با علامت یا بدون علامت بوده و حتی تا ماه ها فرد از وجود آن بی اطلاع باشد. اما بروز زگیل مقعد در افراد معمولا بدون درد می باشد ولی زگیل مقعد دارای علائمی است که فرد متوجه بیماری می شود.
برخی از این علائم عبارت اند از:

 • درد ناحیه مقعد
 • ایجاد تورم و برآمدگی
 • تغییر رنگ پوست
 • سوزش و خارش
 • خونریزی از زائده
 • احساس وجود شیء خارجی در ناحیه مقعد
 • زائده های ریز و دانه یا خوشه ای و گل کلمی
 • خروج ترشحات مخاطی
 • احساس سر بودن (حس نکردن) ناحیه

ارتباط با کلینیک نشیمنگاه

اگر دچار علائم بالا هستید، با تماس با کلینیک نشیمنگاه و برقراری ارتباط با مشاوران ما، نسبت به درمان اقدام نمایید.

چه افرادی در معرض زگیل مقعدی هستند؟

اگر به طور کلی همه افراد جامعه، در هر سن و سالی خطر ابتلا به زگیل تناسلی را به همراه دارند. اما میزان این خطر در برخی افراد بیشتر بوده و میزان ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
برخی از افرادی که در معرض ابتلا به زگیل مقعدی هستند عبارت اند از :

 • همه افرادی که رابطه جنسی دارند
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • افرادی که چندین شریک جنسی دارند
 • افرادی که برقراری رابطه جنسی را از سنین پایین شروع کرده اند
 • افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده (بدون کاندوم) دارند
 • افرادی که دچار سو استفاده جنسی یا تجاوز قرار گرفته شده اند
 • افرادی که یکی از شریک های جنسی شان دچار این بیماری است

آیا زگیل مقعد خطرناک است؟

به طور کلی زگیل مقعدی و ناحیه تناسلی دارای دو تیپ کم خطر و پرخطر می باشد. برای مثال اگر خانمی هستید که دچار تیپ پر خطر این عارضه شده، باید بدانید زگیل مقعدی می تواند به واژن سرایت کرده و باعث تغییرات دهانه رحم شود.
همین موضوع عوارضی چون سرطان دهانه رحم که بسیار خطرناک و کشنده است را به همراه آورده و بارداری و زایمان را سخت کند.
همچنین سرطان مقعد و منتشر شدن ویروس به رکتوم و راست روده نیز از دیگر عوارض این عارضه بوده که فرد بیمار را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

ظاهر زگیل تناسلی مقعدی

زگیل به طور کلی دارای ظاهر ناخوشایندی بوده که هر فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهند. چنانچه این زگیل ها در نواحی مانند مقعد به وجود آیند، فرد علائم و عوارض بیشتری را تجربه خواهد کرد.

ظاهر زگیل مقعد در ابتدا به شکل تاول هایی کوجک که گاهی با خارش یا سوزش همراه است که در صورت بی توجهی شخص به درمان آن به زگیل های کوچک و بزرگ تبدیل می شوند. عدم درمان این زگیل ها در ابتدایی ترین مراحل پیدایش می تواند موجب گسترش زگیل مقعدی خوشه ای شده و تعداد آنهارا افزایش دهد.

تصویر زگیل مقعد
عکس بالا نمونه ای از ظاهر زگیل مقعدی در فرد بیمار است که تمامی ناحیه دهانه مقعد را به خود درگیر کرده و درحال گسترش است.

نحوه تشخیص بیماری

از آنجایی که مقعد برای خود فرد ناحیه ای غیر قابل رویت است، تشخیص زگیل مقعدی برای افراد مبتلا به این بیماری آسان نیست و خود بیمار توانایی شناسایی آنهارا ندارد. بنابراین فرد می تواند در صورت مشاهده علائم اولیه به پزشک مراجعه نموده و نسبت به تشخیص بیماری اقدام نماید.

پزشک متخصص گاهی با معاینه فیزیکی یا چشمی آن را شناسایی و گاهی برای شناخت کامل آن از آزمایش هایی چون تست پاپ اسمیر یا روش مولکولی استفاده می کند. این آزمایش ها با نمونه برداری از زائده ها بوده و می تواند به طور دقیق نوع زائده ها را معین کرده و به نحوه درمان زگیل کمک کند.

فرق زگیل مقعدی و بواسیر

برخی افراد که نسبت به بیماری های مقعدی شناخت کافی ندارند، زگیل مقعد را با بواسیر یا سایر بیماری ها اشتباه گرفته و حتی اقدام به خود درمانی می کنند. اما باید بدانید بواسیر یا هموروئید عارضه ای ناشی از متورم شدن عروق درون و اطراف دهانه مقعد می باشد که در اثر فشار، زور زدن یا حتی یبوست های مکرر پدید می آید؛ اما در نقطه مقابل زگیل مقعد ناشی از وجود یک ویروس که همان اچ پی وی است، به وجود می آید. بنابراین فرق زگیل مقعدی و بواسیر بسیار زیاد می باشد.

به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده اولین زائده های ناشی از زگیل مقعدی بهتر است هرچه سریعتر به دکتر زگیل تناسلی، جراح عمومی یا دکتر زنان مراجعه نموده تا نسبت به بررسی علائم و علتهای این عارضه اقدام های لازم صورت گیرد.

درمان زگیل مقعدی چگونه است؟

درمان زگیل مقعدی به روشهای متعددی امکان پذیر است. اما باید دانست به کار گیری روش مناسب درمانی بخش مهم درمان است. چرا که روش نامناسب می تواند سبب عود و بازگشت بیماری شده و علاوه بر آن امکان بازگشت بیماری به صورت حاد تر وجود دارد. بهترین روش درمان زگیل مقعدی لیزر است که با کمترین خطر، عوارض و محدودیت این بیماری را به طور کامل از بین می برد.

مطالعه بیشتر: درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر زگیل مقعد

لیزر یک روش پیشرفته، نوین و مناسب بوده که امروزه مورد استفاده برای درمان انواع بیماری ها قرار می گیرد. درمان زگیل مقعدی با لیزر بهترین گزینه درمان این بیماری بوده که با استفاده از اشعه، انواع زگیل مقعدی، حتی درون مقعد را برداشته و از عود دوباره آن نیز جلوگیری خواهد نمود. این روش یک روش پزشکی بوده که مورد تایید پزشکان نیز واقع شده است که می تواند جایگزین مناسبی برای افرادی که از تیغ جراحی هراس دارند به شمار رود.
برخی از مزایای لیزر زگیل مقعدی:

 • کم خطر بودن لیزر
 • بدون درد و خونریزی
 • کم هزینه بودن لیزر نسب به سایر روشهای درمانی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • درمان کامل و عدم بازگشت بیماری
 • بدون نیاز به بیهوشی و تحت بی حسی

مطالعه بیشتر: هزینه درمان زگیل تناسلی

عکس و شکل ظاهری زگیل مقعدی
عکس زگیل مقعدی که مشاهده می کنید، نمونه ای حاد بوده که تنها با لیزر قابل درمان خواهد بود.

عمل جراحی

در روش عمل جراحی زگیل مقعدی پزشک متخصص زگیل تناسلی با استفاده از تیغ جراحی محل آلوده را برش داده و آن را از سطح پوست جدا میکند. از آنجایی که زگیل ها در برخی موارد دارای تعداد نامحدود و به شکل گل کلمی ایجاد می شوند، این روش می تواند بسیار دردناک و پر مشقت باشد.
از همین رو می توان گفت عمل جراحی یک روش دردناک، پرهزینه، با نتیجه نامعلوم بوده که فرد می تواند از آن استفاده نماید. همچنین عمل جراحی دارای دوره نقاهت بسیار طولانی، خونریزی و جراحت بوده که همین موضوعات سبب ترد شدن این روش می شوند.

درمان زگیل مقعدی با کرایو تراپی

کرایو تراپی روش دیگری برای درمان زگیل مقعد است که مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک متخصص در این روش با استفاده از مایع نیتروژن زائده های گوشتی ها را منجمد کرده و از این طریق آن ها را از بین می برد. البته باید این را در نظر داشته باشید این روش قابلیت پیشگیری از عود دوباره بیماری را نداشته و ممکن است زگیل مقعد به طور کامل درمان نشود.

الکترو کوتر

الکترو کوتر یک روش دردناک است که پزشکان با استفاده از برق آن را می سوزانند. این نکته را بدانید سوزاندن زگیل ها در این ناحیه با درد و تاول های آبکی همراه بوده که سبب طولانی شدن دوره نقاهت می شوند.

پماد و داروی زگیل مقعدی

استفاده از دارو یا پمادهای مربوطه جهت درمان زگیل مقعدی می تواند از نتایجی چون کاهش درد یا علائم ناشی از بیماری اشاره نمود. البته بهتر است بدانید مصرف پماد درمان زگیل مقعدی یک شیوه مناسب نبوده و گاهی ممکن است به دلیل اتلاف وقت با پیشرفت بیماری همراه باشد.

برخی از دارو های مناسب جهت کاهش علائم زگیل مقعد عبارت اند از:

 • اسید سالسیلیک
 • فرمالدئید
 • آلدرا
 • پودوفیلین

البته باید بدانید مقدار دوز مصرفی، نحوه استفاده یا نوع دارو که به صورت پماد یا محلول باشد را دکتر زگیل تناسلی معین کرده و بهتر است مصرف دارو را تحت نظر پزشک پیش بگیرید.

اگر زگیل مقعد درمان نشود؟

زگیل های ناحیه تناسلی بخصوص در ناحیه مقعد قابلیت انتشار دارند. از این رو بی توجهی به آنها زمانی که تعداد آنها کم است موجب گسترش زگیل شده و نواحی دیگر از بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو زگیل مقعد باید فورا برداشته شده تا از حاد شدن و باقی گذاشتن اثرات دیگری چون ایجاد سرطان جلوگیری نماید. علاوه بر آن زگیل مقعد یا تناسلی دارای ظاهری بسیار ناپسند می باشد که افراد را شرم زده می کند.

راه های پیشگیری از زگیل مقعد

از آنجایی که وجود این ویروس در بدن برخی افراد تا مدتی بدون علائم است، نمی توان دانست که چه کسی به این بیماری مبتلا است. بنابراین بهتر است برخی از راه های ساده پیشگیری را به کار گرفته تا سلامتی خود و افراد حفظ شود.
اولین قدم این کار تزریق واکسن گارداسیل است که سد پیشگیری از این ویروس اچ پی وی و زگیل مقعدی است. همچنین این واکسن برای خانمها قابلیت محافظت از دهانه رحم و رحم را داشته و بسیار کارآمد است. تزریق این واکسن برای تمامی خانمها و آقایان جوان لازم بوده و بسیار مفید است. البته مناسب ترین سن برای تزریق این واکسن سنین بین 11 الی 12 سال بوده که به طور کامل از انتقال ویروس به درون بدن جلوگیری شود.

برخی از راه های پیشگیری از زگیل مقعد عبارت است از:

 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی
 • تزریق واکسن گارداسیل یا زگیل تناسلی قبل از ابتلا به بیماری
 • ترک دخانیات از جمله سیگار و قلیان
 • استفاده از کاندوم های مردانه یا زنانه
 • انجام آزمایش های سلامت جنسی مانند تست پاپ اسمیر به صورت مداوم
 • پرهیز از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست