تصویر بیماری کرون

یکی از بیماریهای التهابی روده کرون نام دارد، که در ادامه می خواهیم به علل، علائم و عوارض این بیماری اشاره کنیم.

بیماری کرون چیست ؟

یک بیماری التهابی روده می باشد، که باعث زخم روده های بزرگ و کوچک می شود. همچنین ممکن است از ناحیه دهان تا مقعد تاثیر بگذارد. مشخصه اصلی این بیماری التهاب بافت های دیواره روده است.

انواع بیماری کرون :

بیماری کرون بستگی به شدت آن دارد و باید نوع آن توسط پزشک تشخیص داده شود، با این حال به معرفی انواع آن می پردازیم :

ایلئوکولیت : از انواع شایع کرون می باشد، که درگیری پایان روده ی کوچک و روده ی بزرگ نام دارد. اسهال و درد در قسمت پایین شکم از علائم آن است. همچنین کاهش وزن از عوارض آن بشمار می آید.

ایلیت : علائمی شبیه به ایلئوکولیت دارد و تنها تاثیر گذار بر روی یبوست می باشد. در مواردی که شدید باشد امکان عوارضی همچون فیستول یا آبسه التهابی در قسمت پایین شکم وجود دارد.

کرون معده : این بیماری بر روی معده و قسمت ابتدایی روده کوچک تاثیر گذار است، که علائم آن عبارت اند از : کم اشتهایی، کاهش وزن، تهوع و استفراغ

Jejunoileitis : نوعی کرون که با نواحی پر از التهاب در بالای روده کوچک مشخص می شود. درد شدید شکم، گرفتگی عضلات بعد از غذا و اسهال از علائم آن هستند. ممکن است در نوع شدید آن بیماری فیستول رخ دهد.

علل بیماری کرون

علت این بیماری هنوز بطور دقیق مشخص نشده، اما برخی محققان معتقدند عفونتی که توسط یکسری باکتری های ایجاد می شوند، می توانند ایجاد کننده این بیماری باشند.

همچنین فعال شدن سیستم ایمنی روده ها نیز دلیل خوبی هستند، چرا که التهاب یک مکانیسم دفاعی در برابر این سیستم ایمنی است.

بیماری کرون چه علائمی دارد ؟

  • درد شکم
  • اسهال و کاهش وزن
  • کاهش اشتها
  • تب
  • تعریق شبانه
  • فیستول و آبسه اطراف مقعد
  • اسهال

عوارض بیماری کرون

برخی از بیماران مبتلا ممکن است بیماری های مربوط به ناحیه مقعدی داشته باشند، که با ورم بافت اسفنکتر مقعد، ایجاد زخم یا شقاق، ایجاد فیستول بین مقعد یا آبسه های اطراف مقعد همراه است که منجر به تب و درد در این ناحیه می شود.

ایجاد شدن سوراخ در دیواره روده که منجر به ورود باکتری های داخل روده به ارگان های مجاور می شود، از دیگر عوارض این بیماری است.

با انسداد روده که توسط میوه و سبزیجات قابل هضم انجام می گیرد، مایعات و گاز معده وارد کولون شده و سبب درد شکم، تهوع و استفراغ می شوند.

فهرست