تصویر خونریزی مقعدی

مشاهده خون در مدفوع ممکن است هر فردی را دچار نگرانی کند، و باید گفت این مشکل غیر عادی بوده و باید برای درمان آن سریعا چاره ای اندیشید.

علت خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع

بعضی مواقع ممکن است تغذیه شما باعث خون در مدفوع شود، مثلا اگر فلفل قرمز بخورید، احتمال دارد همانطور قرمز رنگ دفع شود. همچنین باید در نظر داشت که شایع ترین علت وجود خون در مدفوع بیماری شقاق یا بواسیر می باشد. برای تشخیص خون در مدفوع حتما به پزشک مراجعه کرده و همه ی گزارشات راجب خون مشاهده شده را به پزشک دهید. اکثرا افرادی که دارای مدفوع خیلی تیره یا به اصطلاح قیری هستند، مبتلا به زخم معده و یا خون ریزی هایی در بخش بالایی دستگاه گوارش می باشند.

افرادی هم که روی مدفوع خود، خون تازه و روشن می بینند یا دارای مدفوع روشن هستند، مبتلا به بیماری های شقاق، بواسیر یا دیورتیکولی در بخش پایین دستگاه گوارش می باشند.

اما برای مطمئن شدن از بیماری خود تنها پزشک می تواند نظر قطعی دهد، ممکن است برای شروع درمان نیاز به آزمایشاتی باشد، که برخی از آنها عبارت اند از :

  • آندوسکوپی
  • کولونوسکوپی
  • انتروسکوپی
  • آنژیوگرافی
  • لاپاراتومی

درمان مدفوع خونی

پزشک روش های مختلفی را برای درمان مدفوع خونی تجویز می کند. اما اکثرا متخصصان با روش آندوسکوپی، مواد خاصی را به محل خون ریزی تزریق می کنند، و یا محل خون ریزی را با جریان برق یا لیزر درمان می کنند.

یکی دیگر از راه های درمان، مصرف آنتی بیوتیک، داروهای خنثی کننده اسید معده و یا دارو های ضد التهاب است.

و در آخر هم عمل جراحی برای بیرون آوردن پولیپ ها یا قسمت های آسیب دیده روده بزرگ انجام می شود.

فهرست