1. خانه
 2. هموروئید
 3. وازلین برای درمان بواسیر یا هموروئید؛ دشمن بواسیر+ روش استفاده

وازلین برای درمان بواسیر یا هموروئید؛ دشمن بواسیر+ روش استفاده

عکس وازلین

بسیاری از افراد به منظور بهبود و انجام شیوه های درمان خانگی بواسیر اقدام به استعمال وازلین برای درمان بواسیر یا انواع بیماری های مقعدی می نمایند. همچنین برخی افراد وازلین را یک راه درمانی مناسب دانسته و آن را به عنوان دشمن بواسیر معرفی می کنند.

اگر برای شما هم این سوال پیش می آید که وازلین چگونه به درمان بواسیر کمک می کند پس در این مطلب با ما همراه باشید تا با معرفی انواع کاربردهای وازلین، عوارض آن، نحوه استفاده از آن، نقش آن در بهبود بیماری بواسیر و معرفی بهترین شیوه درمان صحبت نماییم.

وازلین چیست؟

وازلین نوعی ماده یا ژل می باشد که از مشتقات نفت می باشد. یعنی پایه اصلی ساختار این ماده ترکیب نفت و موم می باشد. این ژل با قابلیت های بالایی که دارد سالهاست مورد استفاده عموم برای درمان و بهبود انواع زخم ها، التهاب ها، سوختگی، پوستهای فرسوده و… به کار می رود.
ژل وازلین قابلیت نگه داشتن آب درون پوست را داشته و موجب حفظ رطوبت مورد نیاز آن است. این امر به گونه ای است که مردم تصور می کنند وازلین قابلیت پخش رطوبت را در پوست دارد. بنابراین می توان از آن به عنوان یک شفا دهنده پوست، دشمن بواسیر و ترمیم کننده یاد کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با انواع کاربرد های آن و بخصوص نقش وازلین برای بواسیر آشنا شوید.

بواسیر چیست؟

بواسیر یا هموروئید نوعی بیماری مقعدی و ناحیه نشیمنگاهی میباشد که در اثر متورم شدن عروق ناحیه مقعد و رکتوم پدید آمده و دارای دو نوع هموروئید خارجی و داخلی می باشد. هموروئید با درد شدید، سوزش، خارش و گاهی خونریزی ناشی از بواسیر خونی همراه بوده که فعالیت های روزانه فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.
از آنجایی که این بیماری به راحتی قابل درمان و بازگشت به داخل نیست، بسیاری از روشهای درمانی از نتیجه مطلوبی برخوردار نبوده و گاهی موجب حاد شدن بیماری می گردند. درمان هموروئید با لیزر یکی از بهترین راه های بهبود این بیماری بوده و می تواند از نتایج خوبی برخوردار باشد.

درمان بواسیر با کمترین هزینه

درمان بواسیر بدون هیچگونه درد و خونریزی تنها با یک جلسه لیزر

وازلین برای بواسیر چه تاثیری دارد؟

همانطور که گفته شد، وازلین دارای کاربرد های فراوانی است که آن را به یک ماده محبوب تبدیل نموده. حال باید نقش آن را به طور اساسی در درمان بواسیر بررسی نماییم. همانطور که پیشتر گفته شد، بواسیر بیماری است که با متورم شدن عروق ناحیه راست روده و رکتوم به وجود می آید.
تنها درمان این عارضه که از نتایج خوب برخوردار است لیزر بوده و امکان بازگشت را تا حد زیادی کاهش می دهد. اگر بخواهیم نقش وازلین برای درمان بواسیر را بررسی نمایم، باید بدانید عمدتا وازلین برای درمان بواسیر یا از بین بردن آن هیچگونه نقش ندارد.
اما چرا برخی افراد برای هموروئید از وازلین استفاده می کنند؟ باید بدانید عمدتا وازلین در درمان بواسیر تاثیر ندارد و نمی تواند آن را از ریشه درمان کند اما در کاهش علائمی چون سوزش، خارش، التهاب، قرمزی، ترک خوردن بواسیر که بیرون زده است بسیار ماده موثری شناخته می شود به طوریکه برخی آن را دشمن بواسیر می نامند.
البته بدانید این کاهش علائم موقت بوده و ممکن است با این کار و سرکوب کردن علائم آن، سبب حاد شدن بیماری شوید.

درمان بواسیر تنها با لیزر امکان پذیر بوده و استفاده از وازلین برای درمان بواسیر یا سایر روشها، سبب کاهش علائم و التهاب ناشی از بواسیر هستند.

عکس وازلین برای درمان بواسیر
نمونه ای از بواسیر داخلی که درون رکتوم و بواسیر خارجی که خارج از رکتوم به وجود آمده است

آیا میتوان وازلین را درمان بواسیر دانست؟

وازلین یک ماده رطوبت بخش و چرب است که تنها می تواند پوست را مرطوب نگه دارد. حال چرا برخی افراد از وازلین برای درمان بواسیر استفاده می کنند و آن را دشمن بواسیر می نامند؟ روشهای خانگی، تغذیه ای یا حتی دلیل استفاده وازلین به عنوان درمان هموروئید این است که زمانی که بیمار وازلین را بر مقعد خود استعمال می کند، با رطوبتی که این ماده ایجاد می کند، سبب نرم شدن پوست این ناحیه شده و علائم آن را کاهش می دهد. به گونه ای که ممکن است فرد فکر کند به طور کامل بهبود یافته و درد آن از بین رفته باشد؛
همچنین باید دانست نمی توان این ماده را یک روش درمانی دانست و تنها می توان از آن به عنوان یک کاهش دهنده علائم یاد کرد.

بیشتر بخوانید: برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

Over-the-counter topical ointments can help reduce swelling, discomfort, and itching caused by hemorrhoids. Other ointments such as petroleum jelly can lubricate the area and make passing stools less painful,

برخی از پمادهای موضعی بدون نسخه می توانند به کاهش تورم، ناراحتی و خارش ناشی از هموروئید کمک کنند. علاوه بر آن سایر پمادها مانند وازلین می توانند ناحیه مورد نظر را روان کرده و درد اجابت مزاج را کمتر کنند.

medicinenet.com

انواع کاربرد وازلین، دشمن بواسیر

وازلین دارای انواع کاربردهای متفاوتی است که بسیار مورد استقبال عموم قرار دارد. این محصول در عین اینکه قیمت آن چنانی ندارد، بسیار مناسب و مفید می باشد. در ادامه با برخی از کاربرد های وازلین این ماده که به دشمن بواسیر شناخته می شود، آشنا خواهیم شد:

 • بهبود و درمان انواع خشکی های پوستی مانند خشکی های ترک پا
 • رفع خشکی های ناشی از برنزه شدن
 • نرم کردن زخم های ناشی از شقاق مقعدی
 • درمان بواسیر با وازلین و کاهش علائم ناشی از آن
 • جلوگیری از کثیف شدن صورت زمانی که قصد رنگ کردن مو را دارید
 • براق کردن لب ها و جلوگیری از پوسته پوسته شدن
 • رفع وزی مو و بهبود سلامت مو
 • یک روش مراقبت بعد از عمل هموروئید با لیزر
 • جلوگیری از عرق سوز شدن
 • درمان خارش سر و پوسته پوسته شدن آن
 • بهبود و پیشگیری از اگزما
 • رفع سیاهی دور چشم
 • تقویت کننده رشد ابرو و مژه
 • درمان و بهبود تاول های پوستی
 • نو کردن و ترمیم کیف یا لباسهای چرمی
 • ایجاد لایه محافظ برای جلوگیری از آفتاب سوختگی
 • درمان زگیل تناسلی با وازلین که افراد خود سرانه استفاده کرده و از نظر پزشکی به هیچ عنوان توصیه نمی شود
عکس دشمن بواسیر وازلین

عوارض وازلین برای بواسیر

به طور کلی وازلین از عوارض جدی برخوردار نیست. اما در صورتی که برای اولین بار است که از این ماده استفاده می نماید بهتر است آن را بر روی پوست خود تست نمایید.
علاوه بر آن استفاده مداوم به منظور کاهش علائم بواسیر می تواند نوعی سبب حاد شدن و پیشرفت بیماری گردد. چرا که بی توجهی به پیشگیری یک شیوه درمانی مناسب برای بواسیر سبب متورم تر شدن عروق گردد. به همین منظور بهتر است قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص برای درمان بواسیر

درمان هموروئید با لیزر با کمترین عوارض

درمان بواسیر در یک جلسه لیزر با کمترین هزینه و دوران نقات رد کلینیک نشیمنگاه

نحوه استفاده از وازلین برای درمان بواسیر

شیوه استفاده از وازلین برای درمان بواسیر بسیار آسان بوده و هر فردی می تواند به تنهایی از آن استفاده نماید. برای این کار بهتر است ناحیه مقعد را به خوبی شستشو داده و مقداری وازلین را بر روی ناحیه مورد نظر استعمال نماید. البته بهتر است این ماده را تنها در قسمت های خارجی مقعد استعمال نمایید و از داخل بردن آن خودداری نمایید.
این کار را می توانید هر دو روز 1 بار انجام داده و سبب رفع علائم و التهابات شوید.

بهترین و قطعی ترین روش درمان هموروئید

همانطور که میدانیم، بواسیر، ناشی از تورم شدید عروق مقعدی و رکتوم بوده که موجب بروز علائم دردناک در افراد میگردد. هموروئید دارای انواع داخلی، خارجی، ترومبوزه و… می باشد که در مراحل حاد با وازلین یا دارو قابل درمان نیستند. اما چه روشی برای درمان هموروئید پیشنهاد می شود؟ به طور کلی بهترین روش درمان بواسیر لیزر می باشد که با کمترین هزینه، کمترین دوران نقاهت، بدون درد، خونریزی و عوارض پس از درمان، بیماری را درمان می کند. درمان هموروئید با لیزر تنها در یک جلسه بوده و بدون ایجاد برش ناشی از تیغ جراحی انجام گشته و به همین دلیل به عنوان بهترین روش درمان انواع هموروئید شناخته می شود.

سوالات متداول

48 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام آقای دکتر آیا واقعا وازلین برای درمان بواسیر خوب است؟ یا نه

  پاسخ
  • نمیتوان وازلین را برای درمان بواسیر یک روش قطعی و مناسب دانست. این دارو تنها سبب کاهش علائم بیمار شده و به طور موقت علائم را کاهش می دهد. بهتر است برای درمان گوشت اضافه مقعد از روشهایی چون لیزر استفاده کنید که از نتایج بهتری برخوردار است.

   پاسخ
 • خسته نباشید دکتر من دو هفته پیش مطلبتون رو خوندم وازلین برای بواسیر استفاده کردم اما خوب نشدم الان باید چیکار کنم؟ چه دکتری برم دیگه نمیتونم تحمل کنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز وازلین تنها به منظور کاهش علائمی چون سوزش مناسب است. بهتر است به متخصص بواسیر مراجعه کنید.

   پاسخ
   • سلام دکتر من بواسیر دارم داخلی دوساله خیلی هم درد دارم نمیدونم پیش کدوم دکتر برم بیمارستان کاشانی خواستم دکتر جوادی عمل کنم ولی لیزری نبود ترسیدم ممنون میشم کمکم کنید

   • سلام دوست عزیز بهتر است از لیزر برای درمان بواسیر اخلی کمک بگیرید. جهت دریافت مشاوره با کلینیک تماس بگیرید.

 • ثریا قریب
  فوریه 23, 2023 7:02 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ممنون میشم پاسخ بدید برای بواسیر وازلین بزنیم خوب میشه؟

  پاسخ
 • اقای دکتر من 3ساله هموروئید دارم و این موضوع ارثیه در خانواده ما اما من میخوام اینو به طور کامل درمان کنم از وازلین برای درمان بواسیر استفاده کردم پماد زدم دارو خوردم اما فایده نداشته باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز بهترین راه برای درمان بواسیر لیزر می باشد که با کمترین عوارض بواسیر را درمان می کند.

   پاسخ
  • سلام ببخشید من بواسیر بیرون زده دارم وخیلی درد دارم به نظرتون چکار کنم؟

   پاسخ
   • درمان شما با وازلین امکان پذیر نیست باید یا جراحی یا لیزر انجام بدید که پیشنهاد ما لیزر است چون از عوارض کمتری برخوردار است

 • سلام من حدس میزنم که بواسیر گرفته باشم اما هنوز علائمش نهفتس و یه وقتایی فقط میادو میره میخواستم بدونم وازلین برای درمان بواسیر موثره ؟ الان که حاد نشده بزنم خوبه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز می توانید برای کاهش علائم و سوزش می توانید از وازلین برای درمان بواسیر استفاده کنید.

   پاسخ
 • وقت شما بخیر من از وازلین برای برواسیر استفاده کردم کاره خاصی نکرد توده هنوز هست ولی یکم نرم شده دردش

  پاسخ
  • بله وازلین قابلیت درمان و از بین بردن توده بواسیر را نداشته وتنها موجب رفع علائمی چون سوزش و خارش ناحیه می شود.

   پاسخ
 • وازلین برای مقعد بخدا دشمن بواسیر خیلی نرم میکنه پوستو اصلا دردو میندازه کلا

  پاسخ
 • دکتر میشه از وازلین برای زخم مقعدی استفاده کرد؟ من رابطه داشتم و مقعدم زخم شده

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من بعد از دستوشویی کردن مقعدم خیلی میسوخت وازلین زدم شب خوابیدم صبح دیگه درد و سوزش نداشتم مشکل من چی بوده؟ ممکنه دوباره اونطوری شم و وازلین بزنم ضرر نداره؟

  پاسخ
  • احتمالا دچار شقاق شده اید، خیر بهتر است به مخصص مراجه کنید تا در ابتدایی ترین زمان بروز بیماری از آ« جلوگیری نمایید.

   پاسخ
 • سلام وازلین برای مقعد ضرر دارد؟ من هربار بعد از دسشتویی کردن و حین رابطه مقعدی استفاده میکنم

  پاسخ
  • بله دوست عزیز نباید چندان از وازلین برای مقعد استفاده کرد. برای انجام رابطه از ژل های مربوطه استفاده کنید. البته هرچند برقراری رابطه مقعدی به طور کلی دارای عوارض می باشد

   پاسخ
 • وازلین برای خون اومدن بواسیر خوبه؟

  پاسخ
 • من دم مقعدم یه مدت میسوخت وقتیم دستشویی میکردم خیلی پوستش خشک میشد وازلین میزدم خوب بود ولی الان یه توده زده بیرون اونو چیکار کنم

  پاسخ
  • شما دچار بواسیر شده اید. درمان بواسیر با وازلین هم امکان پذیر نیست باید به متخصص بواسیر مراجعه کنید

   پاسخ
 • پوست مقعد من خیلی خشکه مثلا دستمال میکشم به خودم میسوزه قرمز میشه البته یه وقتایی خونم میاد وازلین بزنم اکیه؟

  پاسخ
  • به هیچ عنوان با ناحیه مقعد سخت برخورد نکنید.از کرم ها یا پماد های جایگزین استفاده کنید.

   پاسخ
 • من حدود دو هفته روزی یکباری وازلین میزدم روی بواسیرم اما خوب نشد چه راهکاری میگید استفاده کنم؟

  پاسخ
  • تاثیر وازلین برا یدرمان بواسیر موثر و صد در صد نبوده و تنها موجب کاهش علائم توده میشود.

   پاسخ
 • من یکبار بعد از اجابت مزاج سوزش خیلی سختی گرفتم چند قطره هم خونریزی داشتم اومدم بیرون وازلین چرب کردم به دور مقعدم یک شب باهاش خوابیدم صبح اصلا درد و سوزش نداشتم ممنون از راهکارتون

  پاسخ
 • وازلین مقعدی با وازلینای دیگه فرق داره؟

  پاسخ
 • من به طور کلی وازلین زیاد استفاده میکردم بعد یکبار حس کردم باسنم خیلی دردو سوزش داره به خاطر اینکه سخت دستشویی کرده بودم وازلین زدم خوب شد

  پاسخ
 • سلام من چند وقته دور مقعدم همش میسوزه زخم خاصی ندیدم فقط سوزشو قرمزی میبینم چند بار براش وازلین زدم بهتر شده اگه باز بزنم خوب میشم کامل؟

  پاسخ
  • خیر امکان صد در صد شقاق با وازلین وجود ندارد بهتر است از پماد آنتی فیشر استفاده کنید

   پاسخ
 • من خودم چند روز یبوست داشتم قبل از اینکه بخواد بواسیر بزنه بیرون هی وازلین میزدم چیزی نشد

  پاسخ
 • وازلین من زدم برای بواسیر زیاد موثر نبود چیکا رکنم چه پمادی بزنم

  پاسخ
  • وازلین قابلیت درمانی نداشته و نمیتواند بواسیر را از بین ببرد بهتر است یک راه موثر تر مانند لیزر انتخاب کنید

   پاسخ
 • وازلین برای شقاق هم خوبه؟ میشه زد رو زخم شقاق؟

  پاسخ
  • درمان شقاق مقعد با وازلین به طور صد در صد امکان پذیر نبوده و نمیتوان آن را تنها با وازلیناز بین برد. بهتر است با پزشک خود در رابطه با شقاق صحبت کنید

   پاسخ
 • سلام من وازلین زدم به مقعد خیلی نم شد الان دستشویی کردنم راحت تر شده مرسی از مطلب

  پاسخ
 • برای درمان شقاق یا بواسیر یا همروئید باید یک عدد نوار بهداشتی یا پارچه تمیز را برداشته شود و در قسمت پشتی سرکه سفید ریخته شود سپس به لباس زیر متصل شود و اینکار هر روز تکرار شود یا روزی بیست دقیقه در محلول دو سوم لیوان آب و یک سوم سرکه سفید نشسته و بعد از آن اطراف مقعد ویتامینe مالیده شود این تجربه شخصی بنده است

  پاسخ
  • سلام، ،من سه بار عمل کردم دو بار سنتی و یکبار لیزر ،،معتقدم لیزر فقط گرفتن پول از بیمار با اسم قشنگش هست،،مشهد رفتم و اصلا نتیجه نگرفتم،،اگر دنبال درمان هستید فقط رژیم و اگر هم مجبور به عمل هستید فقط شیوه سنتی

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من یک مدت میشه دائم اسهال هستم و هرچی هم میخورم تاثیر نداره به خاطر این موضوع هر دفعه دستشویی میرم سوزش میگیرم خیلی شدید بعد الان مقعدم هم سوزش اره هم یه درد و خارش شدید داره از داخل وازلین بزنم بهش خوبه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست