1. خانه
 2. مقالات
 3. جوش مقعدی چیست؟ علت و درمان جوش چرکی اطراف مقعدی

جوش مقعدی چیست؟ علت و درمان جوش چرکی اطراف مقعدی

تصویر جوش مقعدی

برخی افراد دچار توده های برآمده در ناحیه نشیمنگاهی می شوند گه به آن جوش مقعد گفته می شود. با ما در این مطلب همراه باشید تا درباره چیستی جوش مقعد، علائم آن، علتهای بروز، میزان شیوع در افراد، بیماری ها و انواع روشهای درمان آن مطالعه نماییم.

جوش مقعدی نشانه چیست؟

در اطراف مقعد، غدد متعددی وجود دارد که در اثر مسدود شدن مشکلات زیادی از جمله جوش مقعد به همراه می آورد. این بیماری توده ای متورم است که معمولا عفونی بوده و در اطراف مقعد به وجود می آید. این عارضه هم در بین کودکان و هم در بزرگسالان رایج می باشد.
این جوش های برجسته به دو صورت سطحی و عمیق ظاهر شده که نیاز به درمان فوری دارند چرا که عدم درمان جوش مقعد سبب آسیب به بافت آن ناحیه شده و بیماری های خطرناک تری چون آبسه شود. البته که باید دانست درمان این عارضه به موقع و تحت شیوه مناسب نسبت انجام شود، به مراتب آسان بوده و می توان آن را کنترل نمود.

علائم و عوارض

از شایع ترین علائمی که فرد هنگام جوش مقعدی آن را مشاهده می نماید، درد مقعدی شدید و توده متورم در اطراف مقعد می باشد که نشان دهنده وجود این عارضه به شمار می رود. همچنین این بیماری عوارضی چون ابتلا به آبسه را به همراه دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت.
دیگر علائم و عوارض شایع هنگام ظاهر شدن این عارضه عبارت اند از:

 • یبوست
 • ابتلا به بیماری فیستول
 • متورم شدن ناحیه مقعد و درد ناحیه که ممکن است فعالیت روزانه افراد را مختل سازد
 • گسترش عفونت به دیگر نقاط بدن
 • بی اختیاری
 • تب و بی حالی بدن به دلیل وجود عفونت
 • خروج ترشح، عفونت
 • درد هنگام مدفوع
 • تعریق
 • خونریزی از مقعد

مطالعه بیشتر: خونریزی مقعدی

علت جوش در مقعدی

پدید آمدن جوش مقعد می تواند ناشی از انواع بیماری ها، باکتری ها و عوامل محیطی باشد که در اثر بی احتیاطی فرد را به خود دچار می سازد. برای مثال مسدود شدن غدد درون مقعد یکی از عواملی است که سبب بروز این عارضه گردیده و نیاز به درمان اساسی دارد. در ادامه برخی از دلایل عمده مشاهده این عارضه را بررسی خواهیم نمود.

بیماری های نشیمنگاهی

انواع بیماری های نشیمنگاهی که از وجود عفونت یا زخم به وجود می آیند، می توانند عامل زمینه ساز بروز جوش در اطراف مقعد باشند. برای مثال بیماری فیستول که از پدید آمدن مجرای عفونی بین دو عضو بدن به وجود می آید، می تواند سبب انتشار عفونت، مسدود سازی غدد مقعد و در نتیجه جوش مقعد نیز بشود.
همچنین برخی افراد زگیل تناسلی را با جوش مقعدی اشتباه گرفته و اقدام به خود درمانی یا لمس ناحیه می کنند که همین موضوع سبب حاد شدن بیماری می شود.
دیگر بیماری ناحیه نشیمنگاهی که با جوش مقعدی اشتباه گرفته میشود، بواسیر و شقاق بوده که بیمار در مراحل اولیه آن را با جوش مقعدی اشتباه می گیرد. شقاق نوعی ترک، شکاف یا زخم در ناحیه مقعد بوده که تورم و سوزش ناشی از آن می تواند با جوش اشتباه گرفته شود. علاوه برآن بواسیر نیز از متورم شدن رگ های خونی در ناحیه رکتوم و راست روده بوده که افراد تصور می کنند دچار جوش مقعدی شده اند. بنابراین هنگام بروز علائم بهتر است هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مطالعه بیشتر: شقاق چیست؟

تصویر بواسیر

باکتری ها

باکتری هایی که در پوست و نواحی مرطوب مقعدی وجود دارند در اثر کوچکترین بی احتیاطی می توانند وارد پوست شده و جوش مقعدی را به همراه بیاورند. برای مثال افرادی که رابطه جنسی مقعدی برقرار می کنند، بیشتر در معرض خطر انواع بیماری ها و بخصوص این بیماری قرار خواهند داشت.

عوامل وراثتی

در برخی افراد علت جوش مقعدی تنها عوامل وراثتی و ژنتیکی بوده که افراد نقشی در آن ندارند. بهتر است هنگام مشاهده علائم این عارضه به پزشک مراجعه نموده تا از علت آن مطلع شوید.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در همه افراد زمانی رخ می دهد که فرد با موقعیت تنش زا، زمان قاعدگی (پریود)، بلوغ، بارداری و … رو به رو می شود. در این هنگام بدن تولید چربی را افزایش داده و در نتیجه می تواند جوش مقعد را به وجود آورد.

عدم رعایت بهداشت

رعایت بهداشت از اصول مهم و پایه بوده که بی توجهی به آن می تواند انواع بیماری ها و مشکلات را به همراه داشته باشد. از آنجایی که مقعد راه دفع مدفوع است، بسیاری از میکروب ها و باکتری ها در این ناحیه تجمع کرده و عدم رعایت بهداشت مشکلات جدی را برای افراد به همراه می آورد.
عدم شستشوی ناحیه نشیمنگاهی، عوض نکردن لباس زیر، رابطه جنسی محافظت نشده، مرطوب بودن مقعد میتواند از مهمترین عوامل محیطی و بهداشتی به وجود آمدن جوش مقعد به شمار روند.

چه افرادی در معرض ابتلا به جوش مقعدی هستند؟

به طور کلی جوش مقعدی در زنان شایع تر است و ممکن است آن را یک بار در طول زندگی خود تجربه کنند. اما این عارضه در آقایان نیز به چشم می خورد .
بروز این بیماری در افراد زیر:

 • خانمهای باردار
 • افرادی که به عفونت های مقاربتی و بیماری ها جنسی مبتلا هستند
 • افراد دیابتی
 • فیستول درمان نیافته
 • مصرف برخی از داروهای خاص
 • کودکان یا نوزادان

جوش اطراف مقعدی در کودکان

همانطور که گفته شد، جوش مقعد در همه افراد به وجود آمده و حتی کودکان نیز به آن دچار می شوند. بروز جوش مقعد در کودکان به علت های زیادی بستگی دارد؛ بستن پوشک و عدم تعویض آن در زمان های طولانی، حساسیت های پوستی، عدم رعایت بهداشت، مرطوب ماندن ناحیه، نفوذ برخی باکتری ها، ضعف سیستم ایمنی بدن و … می تواند از دلایل جوش اطراف مقعد در کودکان به شمار رود. البته این عارضه می تواند در اثر وجود بیماریهای زمینه ای بوده که از آنها بی خبر هستید. بنابراین برای بررسی دقیق تر و درمان جوش اطراف مقعدی کودکان بهتر است به پزشک مراجعه نمایید چرا که کودکان دارای پوستی حساس تر می باشند.

درمان جوش مقعدی

درمان جوش مقعدی به طور کامل، تنها با استفاده از تخلیه عفونت از توده جوش امکان پذیر است. بنابراین بهتر است برای این کار به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا درمان جوش مقعدی به خوبی انجام گیرد. برخی از افراد تصور می کنند تخلیه عفونت سطحی که در جوش وجود دارد، سبب درمان آن خواهد شد اما باید بدانید زمانی که عفونت به خوبی تخلیه نشود، نه تنها درمان انجام نمی گیرد بلکه می تواند با شدت بیشتری عود کرده و حتی به آبسه تبدیل شود.

لیزر جوش مقعدی

لیزر جوش مقعد یک روش مناسب، پیشرفته و نوین است که بدون هیچگونه آسیب رسانی به بافت مقعدی این عارضه را درمان می کند. این روش بسیار کم هزینه و کم خطر بوده و از کوتاه ترین دوره نقاهت و درد برخوردار است. همچنین از دیگر مزیت های این روش درمانی می توان به تخلیه عفونت بدون بیهوشی اشاره نمود؛ چرا که در روش های دیگر بیمار طی عمل جراحی و بیهوشی قرار میگیرد. علاوه بر آن لیزر جوش مقعدی تنها در یک جلسه صورت و درمان را به طور کامل به همراه می آورد.

عمل جراحی

عمل جراحی یک روش قدیمی درمان جوش مقعد است که معمولا به بیماران توصیه نمی شود. زیرا این کار تحت بیهوشی و با تیغ جراحی انجام می گیرد . پس از تخلیه عفونت ناحیه باز شده کامل بخیه زده شده و حتی در برخی موارد زخم باز می ماند تا به خود به خود درمان شود. بنابراین عوارض ناشی از این روش می تواند بسیار مخرب و آزار دهنده باشد.
از اصلی ترین عوارض عمل جراحی با عمل جراحی اشاره نمود:

 • دوره نقاهت طولانی
 • احساس درد و سوزش در ناحیه جراحی شده
 • امکان آسیب رسی به بافت مقعدی
 • نیاز به پانسمان و بخیه
تصویر عمل جراحی جوش مقعدی

درمان خانگی و دارویی جوش مقعدی

جوش مقعدی معمولا در مراحل اولیه خفیف می باشد اما با این حال بیمار نمیداند که این عارضه در لایه سطحی یا عمیق پوست رخ داده است. بنابراین بهتر است در مرحله اول با مراجعه به پزشک نسبت به درمان این بیماری بپردازید. اما اگر قصد درمان جوش مقعد را در خانه دارید باید بدانید روشهای خانگی شالوده علمی نداشته و حتی ممکن است بیماری را وخیم تر کند.
اما شما می توانید با به کارگیری برخی راهکار های ساده علائم آن را به طور موقت کاهش داده یا درد آن را کمتر کنید.
برخی از این راهکار ها عبارت اند از:

 • استفاده از کمپرس گرم بر روی ناحیه
 • عدم دستکاری یا سعی بر تخلیه جوش چرا که اگر عفونت در لایه های عمیق پوست باشد موجب تحریک و درد بیشتر می شود
 • استفاده از حمام نشیمنگاهی به صورت روزانه
 • پاکیزه نگه داشتن و ضدعفونی کردن ناحیه مقعدی

البته برخی دارو ها از دسته آنتی بیوتیک ها وجود دارند که برای کاهش التهابات و عفونت ها به کار میرود که البته باید تحت تجویز پزشک صورت گیرد. آنتی بیوتیک ها در انواع مختلف قرص، شربت، پماد و … وجود دارند که می توانید برای کاهش عفونت از آنها استفاده نمی آید.

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • شکل جوش مقعدی مثل جوشاییه که تو بقیه جاهای بدن درمیاد؟ من حس میکنم کنار مقعدم چند تا جوش ریز دراومده

  پاسخ
  • بله معمولا ظاهر جوش مقعدی مانند دیگر جوش ها اما با تفاوت حاد تر و عفونی تر دیده می شوند

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین
  جوش خونی بدون عفونت و بدون درد
  برای چی هستش

  پاسخ
  • می تواند به دلایل مختلفی چون عفونت نقطه ای از بدن، آلرژی به لباس زیر، وجود بیماری های عفونی چون فیستول به وجود آمده باشد. برای تشخیص دقیق و پیشگیری از بروز بیماری خطرناک بهتر است به متخصص مراجعه نمایید.

   پاسخ
 • سلام یه جوش اندازه یه لوبیا روی ورودی مقعدم در اومده باید چیکار کنم

  پاسخ
  • درود؛
   برای درمان جوش مقعدی، عفونت و ابسه های این ناحیه باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

   پاسخ
 • من یه بار سمت راست مقعدم اندازه یه دونه گنده ورم کرده بود درد میکرد عفونت هم کرده بود. خودش خوب شد اما الان باز همونطوری شده باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛ بیماری شما دفغعه قبلی بهبود نیافته بوده و تنها علائم آن کاهش داشته درمان جوش مقعد یا همان آبسه تنها با تخلیه و لیزر امکان پذیر است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست