1. خانه
 2. مقالات
 3. علت درد مقعد چیست؟ علائم و درمان تیرکشیدن مقعد

علت درد مقعد چیست؟ علائم و درمان تیرکشیدن مقعد

درد مقعد یا تیر کشیدن ناگهانی مقعد یکی از عارضه های رایج در بین افراد است. با ما در این مطلب همراه باشید تا درباره علائم و علت های بروز درد مقعد و همچنین معرفی برخی بیماری هایی که می توانند موجب بروز این عارضه شوند را بررسی کنیم.

درد مقعدی نشانه چیست؟

درد مقعد معمولا نشان دهنده وجود یک مشکل یا بیماری دیگری است که اینگونه علائم را نشان می دهد. معمولا این درد نشانه بیماری حاد نبوده و حتی ممکن است درد خود به خود برطرف شود. اما هنگامی که بیماری پیش زمینه ای علت این عارضه باشد، درمان کمی دشوار می شود.

علائم درد مقعد چیست؟

درد مقعد، بیماری نسبتا شایع بوده که به دلایل مختلف در افراد دیده می شود. درد مقعدی اصولا به دلیل وجود مشکل یا بیماری دیگری به وجود آمده و نیاز به بررسی و درمان دارد. مقعد دارای اعصاب فراوان و حساس بوده و از آنجایی که این ناحیه نشیمنگاه فرد است، فعالیت های روزانه فرد را مختل کرده و اجابت مزاج را دشوار می کند.
شایع ترین علائمی که این عارضه به همراه دارد، عبارت اند از:

برای درمان درد مقعد به کدام پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

چنانچه درد مقعد شما پس از 3 روز بهبود نیافت و علائم شما دوچندان شد، باید برای بررسی و معاینه دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید. چرا که در این هنگام ممکن است درد ناشی از بیماری دیگری بوده و شما را در معرض خطر قرار دهد.
با مراجعه به پزشک عمومی متخصص می توانید نسبت به درمان اقدام نمایید.

علت درد مقعد

علت درد مقعد می تواند بسیار متعدد باشد. برای مثال وجود برخی بیماری های نشیمنگاهی، گوارشی، پوستی و مقاربتی باشد. در ادامه این مطلب بیماری هایی که می توانند درد این ناحیه را به همراه بیاورند بازگو کرده ایم.

بواسیر یا هموروئید

بواسیر یکی از شایع ترین بیماری های ناحیه نشیمنگاهی است که بیشتر افراد حداقل یکبار آن را تجربه خواهند کرد. متورم شدن عروق درون روده و بیرون زدن آنها بواسیر یا هموروئید را به وجود می آورد. البته گاهی این عروق بیرون نیامده و درون روده می مانند که به آن بواسیر داخلی می گویند. این بیماری دارای درجه بندی مختلف بوده که شیوه درمان هر کدام نیز متفاوت است اما بهترین راه درمان بواسیر انجام عمل جراحی لیزر می باشد. بواسیر خونریزی، درد و سوزش را به همراه دارد و می تواند یکی از علتهای اصلی درد مقعد باشد.

تصویر بواسیر

شقاق یا فیشر

شقاق یا فیشر همان چاک خوردگی یا زخم های کوچک است که بر روی دهانه مقعد به وجود می آیند. شقاق از بیماری های آزار دهنده ای است که در اثر عواملی چون خشک بودن مدفوع یا یبوست پدید می آید.
شقاق به ظاهر زخم کوچکی است که برخی افراد تصور می کنند با نادیده گرفتن آن خود به خود درمان می شود. اما باید بدانید بی توجهی به درمان شقاق می تواند آبسه و عفونت را به همراه داشته باشد.درد، خونریزی و سوزش از اصلی ترین علائم شقاق هستند.

آبسه مقعدی

این بیماری که معمولا در نزدیک دهانه مقعد به وجود می آید و به ظاهر مانند یک جوش مقعدی بزرگ می باشد، از دیگر دلایل درد در این ناحیه است. آبسه مقعد با تورم و برآمدگی زیاد، خروج ترشح چرکی، بوی بد و درد همراه بوده و نیاز به درمان اساسی چون تخلیه، درناژ و گاهی انجام لیزر دارد. عدم درمان آبسه علاوه بر افزایش درد، می تواند منجر به بیماری دیگری چون فیستول شود.

فیستول

فیستول به بیماری گفته می شود که بین دو عضو بدن یک مجرای عفونی ایجاد شود. شایع ترین نوع فیستول، فیستول مقعد بوده که معمولا بین غدد درون مقعد و پوست یا روده بزرگ و پوست ایجاد می شود.
فیستول یا مجرای باریک عفونی دو عضو بدن را از یکدیگر جدا کرده و موجب بروز عفونت، درد شدید و ترشح عفونت شود. آبسه های درمان نشده یکی از دلایل بروز فیستول هستند، بنابراین درمان هرگونه آبسه را جدی بگیرید. عدم توجه به فیستول و درمان آن می تواند منجر به بروز مجراهای عفونی دیگر شده و تعداد فیستول را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر: فیستول چیست؟

کیست مویی

کیست مویی از دیگر بیماریهای شایع در بین آقایان است که در صورت ابتلا به آن فرد دچار درد شدید در ناحیه نشیمنگاه و اطراف آن می شود. کیست مو به بازگشت مو به داخل پوست و ایجاد عفونت و توده در زیر پوست گفته شده که موجب به وجود آمدن توده عفونی، خروج ترشح تورم، درد، سوزش و خارش می شود. این بیماری معمولا در انتهای خط باسن و بین دو کفل ایجاد شده و فرد بیمار را از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد. درمان کیست مویی تنها با استفاده از انجام عمل جراحی لیزر قطعی و امکان پذیر بوده و به کارگیری روشهای درمانی دیگر نتیجه قطعی و 100 درصد به همراه ندارد.

زگیل تناسلی

یکی دیگر از بیماریهای شایع که می تواند منجر به درد مقعد شوند، زگیل تناسلی یا همان HPV است که با لمس پوست آلوده به فرد دیگر منتقل شده و نواحی مقعد، آلت تناسلی و واژن را درگیر می کند. زگیل تناسلی نوعی ویروس عفونی قابل انتقال بوده، و خارش، ترشح، سوزش، درد شدید و ایجاد زگیل را به همراه می آورد. درمان زگیل تناسلی تنها با انجام لیزر امکان پذیر بوده و نتیجه قطعی به همراه دارد.

رابطه مقعدی

رابطه جنسی مقعدی از دیگر علت های بروز درد مقعد می باشد. این ناحیه به طور طبیعی یک مجرای خروجی است که دارای دو عضله اسفنکتر می باشد. ورود آلت تناسلی مردانه یا هر شی خارجی به درون این ناحیه می تواند موجب آسیب به عضلات اسفنکتر شده و مشکلاتی چون درد مقعد، بی اختیاری مدفوع و بیماری هایی چون شقاق و بواسیر را به همراه بیاورد.

مطالعه بیشتر: رابطه مقعدی

خارش مقعد

خارش مقعد عارضه ای است که به طور کلی به عامل دیگری وابسته است. عواملی چون بهداشت و بیماری می توانند دلیل بروز این این مشکل شود. هنگامی که این ناحیه دچار خارش می شود، فرد تمایل شدیدی به خاراندن این ناحیه پیدا می کند؛ در این هنگام ممکن است فرد با خاراندن آن موجب آسیب به آن شده و باعث بروز خونریزی و درد شود.

یبوست

یبوست نیز یکی از اصلی ترین علت درد مقعدی می باشد. مدفوع خشک و سفتی که از روده و رکتوم عبور می کند، موجب آسیب و بروز زخم شده و درد مقعد را به همراه می آورد. علاوه بر آن یبوست های مکرر می تواند موجب شقاق و بواسیر شود.

اسهال

همانطور که سفت بودن بیش از حد مدفوع می تواند آسیب رسان باشد، شل بودن مدفوع نیز می تواند مقعد را دچار درد و مشکل کند.
مدفوع آبکی یا همان بیماری اسهال اگر بیشتر از 2 الی 3 روز طول بکشد می تواند بدن را دچار بی آبی کرده و مشکلات بیشتری به وجود بیاورد.

سرطان مقعد

سرطان مقعد که از رشد بی رویه سلول ها به وجود می آید، باعث بروز توده ای سرطانی در ناحیه مقعد می شود. این بیماری در ابتدا علائم نداشته و ممکن است فرد بیمار چیزی احساس نکند اما به مرور زمان و علائمی چون باریک شدن مدفوع، درد شدید، سوزش و خارش می تواند نشان دهنده سرطان مقعد باشد.

بیماری های التهابی روده

کرون، کولیت، اولسراتیو و… از بیماری های التهابی روده نامیده می شوند که می توانند درد مقعد را نیز به همراه داشته باشند. چرا که اسهال، یبوست، درد شکم را به همراه داشته و گاهی موجب عفونت نیز می شوند. بنابراین از دیگر علتهای درد داخل مقعدی را میتوان بیماری های التهابی روده دانست.

درد دنبالچه

دنبالچه به استخوانی گفته می شود که در انتهایی ترین قسمت کمر یا باسن قرار دارد. وارد شدن هرگونه آسیب به این استخوان موجب درد در اطراف مقعد و مشکلات جدی تر دیگری می شود.

پروستاتیت

بیماری پروستاتیت که در بین آقایان به چشم میخورد، از التهاب غدد پروستات به وجود آمده و ممکن است در هر سنی رخ دهد.
این عارضه می تواند با فشار بر ناحیه رکتوم فرد را دچار بروز درد مقعدی کند.

عفونت روده

هنگامی که روده دچار التهاب و عفونت شود، قسمت انتهایی روده دچار درد شدید شده و ناحیه نشیمنگاهی را در چالش قرار می دهد.
سندرم لواتور آنی که بیشتر در بین خانمها رایج است، نوعی عضله است که به بالابر نیز شناخته می شود. گرفتگی این عضله موجب درد در ناحیه رکتوم شده و فرد را آزار می دهد. نشستن های طولانی مدت یکی از دلایل این گرفتی است.

بیشتر بخوانید: اسپاسم مقعدی

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم نوعی بیرون زدگی روده به خارج از مقعد است که درد شدید مقعد، بی اختیاری مدفوع، خونریزی راه به همراه دارد.

بهترین راه درمان درد مقعد چیست؟

اگر درمان با دارو انجام شود، پزشک با پس از معاینه با تجویز دارو می تواند علائم را برطرف کند. اما هنگامی که بیماریهایی چون بواسیر، شقاق، فیستول و آبسه علت بوجود آمدن درد مقعد شده باشند، درمان تنها با استفاده از انجام عمل جراحی لیزر امکان پذیر است و نتیجه قطعی را به همراه می آورد.
بنابراین برای بررسی دقیق درد مقعد می توانید با مراجعه به کلینیک نشیمنگاه از بیماری خود مطلع شده و آن را درمان کنید.

تصویر کاهش درد مقعد با کمپرس یخ

درمان خانگی

درد مقعد اگر وابسته بیماری های های ذکر شده نباشد و ناشی از فعالیت های روزانه یا عوامل دیگر باشد، به طور عادی از بین رفته و نشان دهنده مشکل خاصی نیست. بنابراین برای کاهش علائم ناشی از درد مقعد می توانید برخی راهکارهای خانگی را پیش بگیرید.

 • حمام نشیمن
 • استفاده از پمادهای بی حس کننده مانند لیدوکائین
 • مصرف غذاهای پر فیبر و سبزیجات که موجب رفع یبوست و اصلاح و بهبود حرکات روده ای می گردد
 • ورزش و شنا کردن
 • استفاده از کمپرس یخ

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علت درد مقعدی در زنان بخصوص در خانمهای باردار چیه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ممکن است به دلیل فشار ناشی از بارداری یا اضافه وزن و فضایی که جنین اشغال می کند، فرد با درد مقعد روبه رو شود.

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید علت درد مقعدی در زنان چیست؟ ایا این درد مقعد طبیعی است؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز برخی از زنان در دوران عادت ماهانه یا پیش از آن به درد مقعدی دچار میشود که طبیعی است. در صورتیکه همراه با درد، علائمی چون خونریزی و تورم احساس کردید به متخصص مراجعه کنید.

   پاسخ
 • دور مقعدم درد میکنه

  پاسخ
  • درد مقعد م یتواند ناشی از یبوست، اسهال یا وجود بیماری های مقعدی باشد

   پاسخ
 • ابراهیمی
  می 24, 2023 2:58 ب.ظ

  درد مقعد دارم تا حالا هیچ رابطه ایم نداشتم هیچ علائم دیگه ایم ندارم فقط درد دارم

  پاسخ
  • درد مقعد ممکن است در اثر وجود بیماری های مقعدی مانند هموروئید به وجود اید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست