1. خانه
 2. مقالات
 3. علت درد مقعد در زنان و مردان{ علائم و درمان تیرکشیدن مقعد}

علت درد مقعد در زنان و مردان{ علائم و درمان تیرکشیدن مقعد}

تصویر درد مقعد

درد مقعد یا تیر کشیدن ناگهانی مقعد یکی از عارضه های رایج در بین افراد است. مقعد یکی از اصلی و انتهایی ترین بخش های دستگاه گوارش می باشد که ممکن است به بیماری مبتلا شود؛ بواسیر، شقاق، فیستول و آبسه مقعد از اصلی ترین بیماری های ناحیه مقعد می باشند که ممکن است از علتهای درد مقعدی در زنان و مردان باشند. بنابراین در این مطلب از کلینیک نشیمنگاه همراه ما باشید تا درباره علائم و علت های بروز درد مقعد و همچنین معرفی برخی بیماری هایی که می توانند موجب بروز این عارضه شوند را بررسی کنیم.

درد مقعدی نشانه چیست؟

درد مقعد معمولا نشان دهنده وجود یک مشکل یا بیماری دیگری است که اینگونه علائم را نشان می دهد. معمولا این درد نشانه بیماری حاد نبوده و حتی ممکن است درد خود به خود برطرف شود. اما هنگامی که بیماری پیش زمینه ای علت این عارضه باشد، درمان کمی دشوار می شود. برای مثال هموروئید، شقاق، فیستول، آبسه، کیست مویی و… از شایع ترین بیماری های مقعدی می باشند که همراه با درد شدید بوده و نیازمند درمان اساسی و جدی هستند.

بیشتر بخوانید در: مقعد چیست؟

علائم درد مقعد چیست؟

درد مقعد، بیماری نسبتا شایع بوده که به دلایل مختلف در افراد دیده می شود. درد مقعدی اصولا به دلیل وجود مشکل یا بیماری دیگری به وجود آمده و نیاز به بررسی و درمان دارد. مقعد دارای اعصاب فراوان و حساس بوده و از آنجایی که این ناحیه نشیمنگاه فرد است، فعالیت های روزانه فرد را مختل کرده و اجابت مزاج را دشوار می کند.
شایع ترین علائمی که این عارضه به همراه دارد، عبارت اند از:

 • درد داخل مقعدی (تیر کشیدن مقعدی)
 • سوزش و خارش مقعد
 • خونریزی
 • بروز خون بر روی مدفوع
 • احساس ناخوشایند هنگام نشستن یا برخاستن
 • خروج ترشحات مقعدی

درمان درد مقعد زنان

در صورت احساس درد، یا علائم مشابه بیماری مقعدی با کلینیک نشیمنگاه تماس حاصل فرمایید.

علت درد مقعدی در زنان و مردان

علت درد مقعدی در مردان و زنان می تواند بسیار متعدد باشد. برای مثال وجود برخی بیماری های نشیمنگاهی، گوارشی، پوستی و مقاربتی می تواند فرد را تحت تاثیر درد شدید و حتی تیر کشیدن مقعدی قرار دهد. علاوه بر آن متفاوت بودن شرایط جسمانی و هورمونی برخی از خانمها به گونه ای است که ممکن است هنگام عادت ماهیانه دچار درد و تیرکشیدن مقعد در زنان شده که بسیار ناخوشایند است.

در ادامه این مطلب بیماری هایی که می توانند موجب بروز درد مقعد شوند را بازگو کرده ایم.

بواسیر یا هموروئید

بواسیر یکی از شایع ترین بیماری های ناحیه نشیمنگاهی است که بیشتر افراد حداقل یکبار آن را تجربه خواهند کرد. متورم شدن عروق درون روده و بیرون زدن آنها بواسیر یا هموروئید را به وجود می آورد. البته گاهی این عروق بیرون نیامده و درون روده می مانند که به آن بواسیر داخلی می گویند. این بیماری دارای درجه بندی مختلف بوده که شیوه درمان هر کدام نیز متفاوت است اما بهترین راه درمان بواسیر انجام عمل جراحی لیزر می باشد. بواسیر خونریزی، درد و سوزش را به همراه دارد و می تواند یکی از علتهای اصلی درد مقعد باشد.

مطالعه بیشتر: درمان بواسیر با لیزر چگونه است؟

تصویر علت درد داخل مقعدی

شقاق یا فیشر

شقاق یا فیشر همان چاک خوردگی یا زخم های کوچک است که بر روی دهانه مقعد به وجود می آیند. شقاق از بیماری های آزار دهنده ای است که در اثر عواملی چون خشک بودن مدفوع یا یبوست پدید می آید.
شقاق به ظاهر زخم کوچکی است که برخی افراد تصور می کنند با نادیده گرفتن آن خود به خود درمان می شود؛ اما باید بدانید بی توجهی به درمان شقاق می تواند آبسه و عفونت را به همراه داشته باشد. شقاق می تواند یک علت درد مقعدی در زنان و مردان باشد که سوزش وخونریزی را هم به همراه دارد.

مطالعه بیشتر: لیزر شقاق چگونه است؟

آبسه مقعدی

این بیماری که معمولا در نزدیک دهانه مقعد به وجود می آید و به ظاهر مانند یک جوش مقعدی بزرگ می باشد، از دیگر دلایل درد در این ناحیه است. آبسه مقعد با تورم و برآمدگی زیاد، خروج ترشح چرکی، بوی بد و درد همراه بوده و نیاز به درمان اساسی چون تخلیه، درناژ و گاهی انجام لیزر دارد. عدم درمان آبسه مقعدی علاوه بر افزایش درد، می تواند منجر به بیماری دیگری چون فیستول شود.

فیستول

فیستول به بیماری گفته می شود که بین دو عضو بدن یک مجرای عفونی ایجاد شود. شایع ترین نوع فیستول، فیستول مقعد بوده که معمولا بین غدد درون مقعد و پوست یا روده بزرگ و پوست ایجاد می شود.
فیستول یا مجرای باریک عفونی دو عضو بدن را از یکدیگر جدا کرده و موجب بروز عفونت، درد شدید و ترشح عفونت شود. آبسه های درمان نشده یکی از دلایل بروز فیستول هستند، بنابراین درمان هرگونه آبسه را جدی بگیرید. عدم توجه به فیستول و درمان آن می تواند منجر به بروز مجراهای عفونی دیگر شده و تعداد فیستول را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر: فیستول چیست؟

درمان انواع بیماری های مقعدی

در صورت مشاهده هرگونه علائم ناشی از درد مقعد یا بیماری های نشیمنگاهی دکمه تماس را لمس نمایید.

کیست مویی

کیست مویی از دیگر بیماریهای شایع در بین آقایان است که در صورت ابتلا به آن فرد دچار درد شدید در ناحیه نشیمنگاه و اطراف آن می شود. کیست مو به بازگشت مو به داخل پوست و ایجاد عفونت و توده در زیر پوست گفته شده که موجب به وجود آمدن توده عفونی، خروج ترشح تورم، درد، سوزش و خارش می شود. این بیماری معمولا در انتهای خط باسن و بین دو کفل ایجاد شده و فرد بیمار را از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد. درمان کیست مویی تنها با استفاده از انجام عمل جراحی لیزر قطعی و امکان پذیر بوده و به کارگیری روشهای درمانی دیگر نتیجه قطعی و 100 درصد به همراه ندارد.

مطالعه بیشتر: لیزر کیست مویی

علائم کیست مویی

زگیل تناسلی

یکی دیگر از بیماریهای شایع که می تواند منجر به درد مقعد شوند، زگیل تناسلی یا همان HPV است که با لمس پوست آلوده به فرد دیگر منتقل شده و نواحی مقعد، آلت تناسلی و واژن را درگیر می کند. زگیل تناسلی نوعی ویروس عفونی قابل انتقال بوده، و خارش، ترشح، سوزش، درد شدید و ایجاد زگیل را به همراه می آورد. درمان زگیل تناسلی تنها با انجام لیزر امکان پذیر بوده و نتیجه قطعی به همراه دارد.

مطالعه بیشتر: لیزر زگیل تناسلی

زگیل خوشه ای در مقعد

رابطه مقعدی

رابطه جنسی مقعدی از دیگر علت های بروز درد مقعد می باشد. این ناحیه به طور طبیعی یک مجرای خروجی است که دارای دو عضله اسفنکتر می باشد. ورود آلت تناسلی مردانه یا هر شی خارجی به درون این ناحیه می تواند موجب آسیب به عضلات اسفنکتر شده و مشکلاتی چون درد مقعد، بی اختیاری مدفوع و بیماری هایی چون شقاق و بواسیر را به همراه بیاورد.

مطالعه بیشتر: رابطه مقعدی

خارش مقعد

خارش مقعد عارضه ای است که به طور کلی به عامل دیگری وابسته است. عواملی چون بهداشت و بیماری می توانند دلیل بروز این این مشکل شود. هنگامی که این ناحیه دچار خارش می شود، فرد تمایل شدیدی به خاراندن این ناحیه پیدا می کند؛ در این هنگام ممکن است فرد با خاراندن آن موجب آسیب به آن شده و باعث بروز خونریزی و درد شود.

یبوست

یبوست نیز یکی از اصلی ترین علت درد مقعدی می باشد. مدفوع خشک و سفتی که از روده و رکتوم عبور می کند، موجب آسیب و بروز زخم شده و درد مقعد را به همراه می آورد. علاوه بر آن یبوست های مکرر می تواند موجب شقاق و بواسیر شود.

اسهال

همانطور که سفت بودن بیش از حد مدفوع می تواند آسیب رسان باشد، شل بودن مدفوع نیز می تواند مقعد را دچار درد و مشکل کند.
مدفوع آبکی یا همان بیماری اسهال اگر بیشتر از 2 الی 3 روز طول بکشد می تواند بدن را دچار بی آبی کرده و مشکلات بیشتری به وجود بیاورد.

سرطان مقعد

سرطان مقعد که از رشد بی رویه سلول ها به وجود می آید، باعث بروز توده ای سرطانی در ناحیه مقعد می شود. این بیماری در ابتدا علائم نداشته و ممکن است فرد بیمار چیزی احساس نکند اما به مرور زمان و علائمی چون باریک شدن مدفوع، درد شدید، سوزش و خارش می تواند نشان دهنده سرطان مقعد باشد.

بیماری های التهابی روده

کرون، کولیت، اولسراتیو و… از بیماری های التهابی روده نامیده می شوند که می توانند درد مقعد را نیز به همراه داشته باشند. چرا که اسهال، یبوست، درد شکم را به همراه داشته و گاهی موجب عفونت نیز می شوند. بنابراین از دیگر علتهای درد داخل مقعدی را میتوان بیماری های التهابی روده دانست.

درد دنبالچه

دنبالچه به استخوانی گفته می شود که در انتهایی ترین قسمت کمر یا باسن قرار دارد. وارد شدن هرگونه آسیب به این استخوان موجب درد در اطراف مقعد و مشکلات جدی تر دیگری می شود.

پروستاتیت

بیماری پروستاتیت که در بین آقایان به چشم میخورد، از التهاب غدد پروستات به وجود آمده و ممکن است در هر سنی رخ دهد.
این عارضه می تواند با فشار بر ناحیه رکتوم فرد را دچار بروز درد مقعدی کند.

عفونت روده

هنگامی که روده دچار التهاب و عفونت شود، قسمت انتهایی روده دچار درد شدید شده و ناحیه نشیمنگاهی را در چالش قرار می دهد.
سندرم لواتور آنی که بیشتر در بین خانمها رایج است، نوعی عضله است که به بالابر نیز شناخته می شود. گرفتگی این عضله موجب درد در ناحیه رکتوم شده و فرد را آزار می دهد. نشستن های طولانی مدت یکی از دلایل این گرفتی است.

بیشتر بخوانید: اسپاسم مقعدی

پرولاپس رکتوم

رکتوم انتهایی ترین بخش راست روده و قبل از مقعد می باشد که وظیفه نگهداری مدفوع را برعهده دارد. بروز برخی بیماری ها ازجمله بواسیر داخلی نیز می تواند مربوط به یبوست و عارضه های مربوط به رکتوم باشد. بیماری پرولاپس رکتوم نوعی بیرون زدگی روده به خارج از مقعد است که درد شدید مقعد، بی اختیاری مدفوع، خونریزی راه به همراه دارد.

برای درمان درد مقعد به کدام پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

چنانچه درد مقعد شما پس از 3 روز بهبود نیافت و علائم شما دوچندان شد، باید برای بررسی و معاینه دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید. چرا که در این هنگام ممکن است درد ناشی از بیماری دیگری بوده و شما را در معرض خطر قرار دهد.
با مراجعه به پزشک عمومی متخصص می توانید نسبت به درمان اقدام نمایید.

بهترین راه درمان درد مقعد چیست؟

اگر درمان درد مقعد با دارو انجام شود، پزشک با پس از معاینه با تجویز دارو می تواند علائم را برطرف کند. اما هنگامی که بیماریهایی چون بواسیر، شقاق، فیستول و آبسه علت بوجود آمدن درد مقعد شده باشند، درمان تنها با استفاده از انجام عمل جراحی لیزر امکان پذیر است و نتیجه قطعی را به همراه می آورد.
بنابراین برای بررسی دقیق درد مقعد می توانید با مراجعه به کلینیک نشیمنگاه از بیماری خود مطلع شده و آن را درمان کنید.

تصویر کاهش درد مقعد با کمپرس یخ

درمان خانگی

درد مقعد اگر وابسته بیماری های های ذکر شده نباشد و ناشی از فعالیت های روزانه یا عوامل دیگر باشد، به طور عادی از بین رفته و نشان دهنده مشکل خاصی نیست. بنابراین برای کاهش علائم ناشی از درد مقعد می توانید برخی راهکارهای خانگی را پیش بگیرید.

 • حمام نشیمن
 • استفاده از پمادهای بی حس کننده مانند لیدوکائین
 • مصرف غذاهای پر فیبر و سبزیجات که موجب رفع یبوست و اصلاح و بهبود حرکات روده ای می گردد
 • ورزش و شنا کردن
 • استفاده از کمپرس یخ
 • انجام تمرین یا ورزش کگل

سایر روشهای درمان درد مقعدی

درمان درد مقعدی بستگی به علت آن دارد. برخی از روش‌ های درمانی که ممکن است به کار گرفته شود، عبارتند از:

 1. استفاده از داروهای ضد التهاب: این داروها می‌توانند در کاهش درد و التهاب مقعد کمک کنند.
 2. استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی: دستگاه‌هایی مانند تراپی لیزری و الکتروتراپی می‌ توانند در کاهش درد و التهاب مقعد کمک کنند.
 3. تغییرات در رژیم غذایی: مصرف بیشتر فیبر، آب، محصولات لبنی و میوه و سبزیجات می‌تواند در بهبود عملکرد روده و کاهش درد مقعدی کمک کند.
 4. تغییرات در سبک زندگی: تغییر سبک زندگی، شامل تمرینات ورزشی، کاهش استرس و استفاده از تکنیک‌ های تنفسی نیز می‌ توانند در بهبود درد مقعدی کمک کنند.
 5. جراحی: در صورتی که علت درد مقعدی جراحی پذیر باشد، جراحی ممکن است به عنوان گزینه درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

مهم است که بهترین روش درمانی برای شما توسط پزشک تعیین شود.

سوالات شما

38 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علت درد مقعدی در زنان بخصوص در خانمهای باردار چیه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ممکن است به دلیل فشار ناشی از بارداری یا اضافه وزن و فضایی که جنین اشغال می کند، فرد با درد مقعد روبه رو شود.

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید علت درد مقعدی در زنان چیست؟ ایا این درد مقعد طبیعی است؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز برخی از زنان در دوران عادت ماهانه یا پیش از آن به درد مقعدی دچار میشود که طبیعی است. در صورتیکه همراه با درد، علائمی چون خونریزی و تورم احساس کردید به متخصص مراجعه کنید.

   پاسخ
 • دور مقعدم درد میکنه

  پاسخ
  • درد مقعد میتواند ناشی از یبوست، اسهال یا وجود بیماری های مقعدی باشد

   پاسخ
 • ابراهیمی
  می 24, 2023 2:58 ب.ظ

  درد مقعد دارم تا حالا هیچ رابطه ایم نداشتم هیچ علائم دیگه ایم ندارم فقط درد دارم

  پاسخ
  • درد مقعد ممکن است در اثر وجود بیماری های مقعدی مانند هموروئید به وجود اید

   پاسخ
 • خسته نباشید من دوماه میشه که وقتی میخوام بشینم یا بلندشم مقعدم یه طوری درد میگیره که انگار تیر میکشه. یه وقتاییم متورمه باد میکنه

  پاسخ
 • من یه وقتایی وقتی کاریم نمیکنم باسنمو مقعدم درد میکنه نمدونم چرا به مادرم گفتم بهم خندید ولی من خیلی دارم اذیت میشم

  پاسخ
  • دو.ست عزیز درد یا علائم دیگری را در ناحیه مقعد جدی بگیرید ممکن است به بیماری جدی تری مبتلا شده باشید.

   پاسخ
 • درد مقعدی که با داروو پماد خوب نشه رو چیکار کنیم؟ با لیدوکائین هم خوب نشده و علائم دیگه ای هم نداره

  پاسخ
  • درد مقعد در اثر ابتلا به بواسیر یا شقاق و سایر بیماری های مقعدی پدید می آید که پزشک می بایست آن را معاینه و درمان کند.

   پاسخ
 • با چه راهی میتونم درد مقعدم رو خوب کنم؟ احساس می کنم چند وقته یه قده داخل مقعدمه

  پاسخ
  • در صورتیکه زائده مقعدی داشته باشید که ناشی از بواسیر باشد بهترین راه درمان انجام لیزر باشد. در غیر این صورت باید علت درد توسط پزشک بررسی شود.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من وقتی میشینم مقعدم درد میگیره به طوری که باید همش تکون بخورم تا دردش کمتر بشه خیلی داره اذیتم میکنه

  پاسخ
  • درد مقعد می تواند نشانه ای از وجود بیماری مقعدی یا گوارشی چون بواسیر، شقاق یا فیستول باشد که می بایست تحت معاینه و درمان قرار گیرد.

   پاسخ
 • من دخترم و به خاطر همین روم نمیشه به خونه چیزی بگم فکر بد می کنن اما الان چند روزه باسن یا همون درد مقعد دارم اما تا الان به خدا رابطه اینا هم نداشتم باید چیکار کنم توروخدا کمکم کنید

  پاسخ
  • درد مقعد می تواند نشان دهنده وجود بیماری مقعدی باشد که بیان آن خجالت یا ترس ندارد.

   پاسخ
 • سلام سه روز پیش رابطه داشتم این طبیعیه که تا الان درد کنه مقعدم؟ البته بگم پروتکل های بهداشتی رعایت شده بود

  پاسخ
  • بله رعایت بهداشت ربطی به آسیب جسمانی که ربطه مقعدی وارد می کند ندارد. درد مقعد شما میتواند در اثر اسیب جزئی یا جدی در ناحیه مقعد باشد.

   پاسخ
 • با سلام علت درد ناگهانی مقعد چیست .وقتی یکم سرما بخوره به مقعدم درد وحشتناکی می گیرم و بلافاصله که گرمش کردم دردش هم می ره ۳ الی ۵ دقیقه زمان می بره

  پاسخ
 • وقتایی که خیلی میشینم یه درد خیلی خیلی بدی داخل مقعدم میپیچه که کل بدنم یهو ششل میشه

  پاسخ
 • سلام من رفتم دکتر میگه ن شقاق هست ن هموروئید پماد و دارو هم داذه مصرف میکنم ولی اصلا خوب نشدم میگه یه خراش های سطحی وجود داره حمام ستیز هم کردم هر نوع پماد و داروی بگید استفاده کردم احساس میکنم مثلا یه چیزی داخلم باشه مثلا فرض کنید مو داخل مقعدتون گیر کرده باشه چ حسی دارید اصلا قطع نمیشه

  پاسخ
  • بدون هیچ دلیلی این عارضه رخ نمی دهد و حتما یک عامل موجب بروز این اتفاق می باشد که بهتر است با یک متخصص بیماری های مقعدی مشورت کنید؛ گاهش مشکلات پوستی یا گوارشی می تواند سبب بروز درد مقعد یا سایر علائم شوند.

   پاسخ
 • سلام من حین رابطه درد مقعد میگیرم و تا چند روز این درد باهامه چیکار کنم هربار اینطوری میشم

  پاسخ
  • سلام دسوت عزیز با یک سکس تراپیست مشورت کنید. امکان ابتلا به بیماری های مردانه وجود دارد

   پاسخ
 • درد مقعدی که یه وقتاییم از مقعدت ترشح بیاد دلیلش چیه؟

  پاسخ
 • به شدت در ناحیه مقعد و بخصوص وقتی که میخواهم دستشویی کنم درد دارم

  پاسخ
 • سلام روزتون بخیر درد مقعد تا چند روز طبیعیه؟ من یک روز کامل هست که درد دارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز درد مقعد ممکن است در اثر وجود بیماری های مقعدی رخ دهد که عدم توجه به آن درد را شدید تر و مداوم تر می کند

   پاسخ
 • سلام مدتی هس که وقتی میخوایم دستشویی بزرگ کنم باسن درد میگیرم و بعد از اون هم درد و سوزش

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست