1. خانه
 2. شقاق
 3. درمان شقاق مقعدی در طب سنتی و روشهای خانگی

درمان شقاق مقعدی در طب سنتی و روشهای خانگی

تصویر درمان خانگی و طب سنتی شقاق مقعدی

شقاق مقعد یک بیماری بسیار دردناک و آزار دهنده ای است که همراه با علائمی چون خونریزی، سوزش و التهاب می باشد. درمان زخم مقعدی در خانه یا همان شقاق مقعد تاحدودی امکان پذیر بوده و می تواند علائم را کاهش دهد. در کلینیک نشیمنگاه برخی از روشهای درمان خانگی شقاق مقعد و درمان شقاق مقعدی در طب سنتی را بررسی کرده و میزان تاثیر هر یک را بازگو خواهیم نمود. اگر قصد درمان زخم شقاق را در خانه دارید با ما در این مطلب همراه باشید.

شقاق چیست؟

شقاق مقعد یا فیشر از جمله بیماری های مقعدی است که سبب بروز علائم دردناک در فرد بیمار می شود. این بیماری از به وجود آمدن زخم، چاک یا شکاف های بیضی مانند بر روی دهانه مقعد یا اطراف آن به وجود آمده و علائمی چون سوزش مقعد، درد، خارش یا خونریزی را به همراه می آورد.
این بیماری دارای دو نوع مختلف حاد و مزمن بوده و نیازمند به کار گیری روش درمانی پزشکی است چرا که شیوه درمان خانگی شقاق مقعد ممکن است از نتیجه مطلوبی برخوردار نباشد؛ زیرا این روش از نظر علم پزشکی نامعتبر است.

مطالعه بیشتر : شقاق چیست؟

از آنجایی که شقاق مقعدی یک بیماری آزار دهنده است، درمان آن به بهترین روش ممکن یک امر ضروری است. چرا که مقعد دارای اعصاب فراوان و حساس بوده و به کارگیری شیوه نامناسب درمانی موجب آسیب به بافت مقعد یا حتی بی اختیاری در فرد می شود.
لیزر شقاق یکی از بهترین روشهای درمان این بیماری بوده که بدون بروز هیچگونه عارضه و مشکلی شقاق را درمان نموده و به طور کلی علائم آن را از بین می برد. این روش یک روش سرپایی و بدون درد بوده و تنها در کمتر از یک ساعت انجام می شود. علاوه بر آن لیزر شقاق یکی از کم هزینه ترین روشهای درمان این بیماری است که امروزه مورد تایید پزشکان واقع شده است.

درمان شقاق در کمتر از یک ساعت

جهت مشاوره، اطلاع از هزینه درمان شقاق مقعد، رزرو وقت و مشاوره با کلینیک نشیمنگاه تماس حاصل فرمایید.

انواع روش های خانگی درمان شقاق

همانطور که گفته شد لیزر شقاق بهترین و قطعی ترین روش درمانی است که سبب درمان کامل این بیماری می شود. درمان های خانگی معمولا بی فایده بوده و تنها در برخی موارد سبب کاهش علائم آن خواهند شد. و به طور کلی روشهای درمان خانگی شقاق مقعد از نظر علم پزشکی بی فایده و اتلاف وقت به شمار رفته و شیوه درمانی قطعی به شمار نمی روند.
همچنین هنگامی که شقاق از مراحل اولیه خود بگذرد، نیاز به درمان اساسی داشته و روشهای درمانی دیگر بی نتیجه خواهند بود.

نوشیدن آب

بی آبی بدن یکی از دلایل به وجود آمدن یبوست است که موجب خشک و سفت شدن مدفوع می شود. از این رو نوشیدن آب روزانه به مقدار 8 الی 10 لیوان می تواند نیمی از مشکلات یبوست را برطرف کرده و سبب رفع بیماری و معجزه درمان شقاق شود.

تصویر آب برای درمان خانگی شقاق

حمام نشیمنگاه

یکی از روشهای درمان خانگی شقاق مقعدی، حمام نشیمنگاه است که بیماران مبتلا به این بیماری می توانند از آن استفاده نمایند. استفاده از حمام نشیمنگاهی بسیار آسان بوده و کافی است روزانه به مدت 20 دقیقه در تشت یا وان آب ولرم (نه گرم و نه سرد) که حاوی ترکیباتی چون نمک یا جوش شیرین است، بنشینید.

مطالعه بیشتر: هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است؟

پرهیز از زور زدن در توالت

زور زدن در هنگام اجابت مزاج یکی از دلایلی است که سبب بروز بیماری شقاق می شود. چرا که وارد کردن فشار، علاوه بر ایجاد بیماری شقاق میتواند بواسیر را هم به وجود آورد. هنگامی که مدفوع با فشار از راست روده و مقعد عبور کند سبب خراش و آسیب در ناحیه شده و شقاق مقعد را پدید می آورد. بنابراین یکی از روشهای درمان خانگی شقاق مقعد پرهیز از زور زدن در توالت است.

رعایت بهداشت

رعایت بهداشت یکی از پایه های اساسی سلامتی و دور بودن از انواع بیماری ها و یکی از راه های درمان خانگی شقاق مقعد به شمار می رود. بیماری شقاق نیز یکی از بیماری هایی است که در نواحی حساس بدن رخ داده که نیازمند آن است. شستشوی مداوم مقعد و خشک نمودن آن سبب رفع رطوبت و باکتری های اضافه آن می شود. البته به یاد داشته باشید، عدم استفاده از مواد شوینده بدون عطر و بو یا دستمال های زبر و خشک می تواند تا حد زیادی این بیماری را کنترل کرده و سبب کاهش علائم آن شود.

استفاده از بالشتک های دوناتی

نشستن در سطح ناهموار می تواند یکی از دلایل بروز شقاق شود. اگر زمان های طولانی را نشسته اید، بهتر است از برخی بالشتک های طبی که دوناتی شکل هستند استفاده نمایید تا کمترین فشار و آسیب به ناحیه مقعد وارد شود.

ورزش و فعالیت

فعالیت مناسب و مداوم علاوه بر تاثیر بر سلامتی، می تواند موجب بهبود وضعیت جسمانی و بهبود حرکات روده ای و تنظیم اجابت مزاج شود. برای این کار بهتر است حداقل روزانه 30 دقیقه ورزش منظم داشته باشید تا این روش درمان خانگی شقاق مقعد را به همراه داشته باشد.

درمان قطعی شقاق تنها در یک جلسه

در صورت عدم اثر بخشی درمان زخم مقعدی در خانه با کلینیک نشیمنگاه تماس بگیرید

رژیم غذایی برای درمان خانگی شقاق مقعد

رژیم غذایی مناسب یکی از اصلی ترین راهکار های درمان خانگی شقاق مقعد به شمار می رود. برای مثال مصرف کافی فیبر در وعده های غذایی، پرهیز از خوردن غذاهای پر ادویه و فست فود، پروبیوتیک ها، مصرف سبزیجات و میوه ها تا حد زیادی بر از بین بردن علائم این بیماری موثر است.

بیشتر: غذاهای مضر و مفید برای شقاق

Adding fiber to your diet. Eating about 25 to 35 grams of fiber a day can help keep stools soft and improve fissure

healing.

افزودن 25 الی 35 گرم فیبر به صورت روزانه به رژیم غذایی میتواند به نرم شدن مدفوع و بهبودی شقاق کمک کند.

تصویر درمان شقاق مقعدی در خانه با فیبر

پمادها یا کرم های ملایم کننده

استفاده از پماد های شقاق یا وازلین می تواند پوست مقعد را ملایم کرده و موجب بهبود علائم ناشی از آن شوند. این روش درمان خانگی شقاق مقعد تنها به منظور بهبود وضعیت پوست مقعد بوده و شیوه درمان پزشکی و مناسب به شمار نمی رود.

اصلاح عادات روزانه

یکی از راه های درمان خانگی شقاق مقعد ترک عادات اشتباه و نادرست افراد است.

برخی از این موارد عبارت اند است:

 • پرهیز از انجام رابطه جنسی مقعدی
 • عدم رعایت بهداشت که یکی از اصلی ترین راه های درمان خانگی شقاق مقعد به شمار می رود
 • پرهیز از جا به جایی اجسام سنگین
 • عدم استفاده از لباس زیر هایی با جنس های نامرغوب، تنگ و چسبان
 • بی توجهی به درمان یبوست یا اسهال

میزان تأثیرگذاری روشهای درمان خانگی

شقاق دارای دو نوع حاد و مزمن است. زمانی که بیماری به این مرحله از خود برسد، میزان تأثیرگذاری روشهای درمان خانگی شقاق مقعد تقریبا صفر بوده و نتیجه ای از آن حاصل نخواهد شد. بنابراین درمان خانگی شقاق مقعد تنها زمانی سبب کاهش علائم می شود که بیماری در روزهای اولیه خود باشد.
بنابراین اگر روشهای درمان خانگی شقاق پس از گذشت 2 هفته بی فایده واقع شد، در اولین فرصت به دکتر متخصص شقاق مراجعه نمایید.

درمان شقاق مقعدی در طب سنتی

درمان خانگی زخم مقعدی در اثر یبوست که بسیار دردناک و دارای علائم بسیار بالا می باشد، بسیار آسان می باشد. اما نمیتوان از درمان خانگی شقاق به عنوان یک روش علمی و پزشکی استفاده کرد چرا که پزشکان معتقد هستند طب سنتی یا روشهای خودسرانه احتمال اتلاف وقت و حاد شدن عارضه را به همراه دارند.

درمان شقاق مقعدی در طب سنتی یکی از دیگر راه های درمان خانگی شقاق است که مورد استفاده بیماران قرار می گیرد. اما این روش نیز مانند دیگر روش های غیر پزشکی بوده و تنها در برخی موارد سبب کاهش علائم ناشی از آن می شود و به تنهایی نمی تواند سبب از بین رفتن و درمان قطعی این بیماری شود.
همچنین این روش مورد تایید پزشکان واقع نشده و در برخی موارد سبب بروز حساسیت یا بروز آسیب های دیگر می شود. بنابراین عواقب و نتیجه آن به عهده بیمار خواهد بود.
درمان شقاق مقعدی با طب سنتی در صورتی که موثر واقع شود، در 7 روز علائم بهبود را بیمار نشان می دهد و عدم بهبود بیمار پس از این دوره درمانی، نشان دهنده بی تاثیری آن بوده و ادامه دادن آن موجب پیشرفت وضعیت بیماری خواهد بود.

بهترین و موثر ترین روش درمان فیشر که از کمترین عوارض برخوردار باشد، لیزر شقاق مقعد می باشد

استفاده از آلوئه ورا در طب سنتی

آلوئه ورا از گیاهانی است که ژل درون آن می تواند در تسریع زخم های سطحی، نرم کردن پوست از بین بردن باکتری ها موثر باشد. بنابراین نمی توان آن را یک روش درمانی دانست و تنها به عنوان یک ملایم کننده می توان از آن استفاده نمود.
آلوئه ورا به عنوان درمان شقاق مقعدی در طب سنتی یک راه موقت بوده و نمی شود به آن اکتفا کرد.

تصویر درمان شقاق مقعدی در طب سنتی

سرکه سیب

سرک سیب یک ماده ضد میکروب بوده و تنها خاصیت آن ضد باکتری بودن آن است و مانع تجمع باکتری در آن ناحیه می شود. از این رو استعمال آن به روی زخم شقاق مقعدی به عنوان یک روش درمان شقاق مقعدی با طب سنتی یک علاوه بر سوزشی که به همراه دارد، زخم را درمان نخواهد کرد.

درمان شقاق با عسل در طب سنتی

عسل یکی از بهترین راه های درمان خانگی شقاق مقعد به روش سنتی می باشد. این ماده با خاصیت دارویی و ضد التهابی که دارد، هم به صورت خوراکی و هم به صورت استعمالی برای بهبود علائم شقاق مقعد می تواند موثر واقع شود. درمان شقاق مقعدی با عسل در خانه به دو روش استعمال بر ناحیه و مصرف به صورت خوراکی استفاده می شود که نتایج خوبی به همراه دارد.

روغن زیتون و نارگیل

روغن نارگیل یا زیتون نیز از نرم کننده های پوست هستند که خاصیت ضد باکتریایی هم به همراه دارند. استعمال آنها تنها در از بین بردن علائم، آن هم در برخی موارد موثر بوده و مصرف بی رویه آن بی تاثیر خواهد بود. از این رو استفاده از این روغن ها به عنوان درمان شقاق مقعدی در طب سنتی روش کافی نیست.

درمان شقاق در طب سنتی با انگور

به طور کلی اگر قصد درمان شقاق را در خانه و با استفاده از روش طب سنتی را دارید، بهتر است ابتدا یبوست را درمان کنید؛ یبوست عامل اصلی شقاق مقعد می باشد که تنها با رعایت رژیم غذایی و درمان بیماریهای گوارشی از بین خواهد رفت. نوشیدن یک لیوان آب انگور (با هسته) به طور روزانه می تواند یک روش طب سنتی برای درمان یبوست و در نتیجه رفع شقاق باشد. همچنین برای رفع التهابات ناشی از زخم شقاق نیز می توان از آب انار جهت شستوشو دادن مقعد استفاده نمود.

تاثیر درمان شقاق مقعدی در طب سنتی

میزان اثر گذاری روشهای طب سنتی و گیاهی مانند روشهای خانگی بوده و معمولا بی نتیجه خواهند بود چرا که در این روش علت اصلی بیماری تشخیص داده نشده و حتی استفاده از آن ها سبب بروز حساسیت یا مشکلات دیگری می شود. درمان خانگی شقاق معمولاً به عنوان یک روش درمانی اولیه برای شقاق‌ های کوچک و بدون علائم جدی توصیه می‌ شود. اما باید توجه داشت که درمان خانگی نمی‌ تواند شقاق‌ های بزرگ و شدید را درمان کند و نباید به جای درمان پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض

عوارض روش‌ های درمان خانگی شقاق ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد و به علت شدت شقاق، حساسیت یا تعامل با داروهای دیگر، ممکن است متفاوت باشد. برخی از عوارض شایع روش‌ های درمان خانگی شقاق عبارتند از:

 • حساسیت: برخی از مواد طبیعی مانند آلوئه ورا و روغن نارگیل ممکن است باعث حساسیت شود و علائمی مانند خارش مقعد ، قرمزی و تورم را ایجاد کنند.
 • خشکی: برخی از کرم‌ های آنتی‌ بیوتیک و گیاهان طبیعی مانند آلوئه ورا ممکن است باعث خشکی پوست شود.
 • تحریک پوست: استفاده از یخ و تمرینات پلوپزشکی ممکن است باعث تحریک پوست شود و در برخی از افراد باعث درد و عفونت شود.
 • تداخل با داروهای دیگر: برخی از گیاهان طبیعی مانند آلوئه ورا ممکن است با داروهای دیگر تعامل داشته باشند و باعث عوارض جانبی شوند.
 • عدم بهبود: در برخی از موارد، روش‌ های درمان خانگی ممکن است به بهبود شرایط شقاق کمک نکنند و باید به درمان پزشکی روی آورد.

لازم به ذکر است که قبل از استفاده از هر روش درمانی خانگی، باید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت بروز هرگونه علائم جانبی، به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول

18 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام من نزدیک چند ساله شقاق مقعد دارم که خیلی اذیتم میکنه هر روشیم بگید تو خونه امتحان کردم ولی همچنان زخم هست دم مقعدم بگید باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
  • دوست عزیز در صورتیکه بعد از روشهای خانگی و طب سنتی شرایط شما بهتر نشده بهتر است از لیزر یا جراحی کمک بگیرید.

   پاسخ
 • طب سنتی درسته تو همه چی جواب میده ولی برای شقاق اصلا برا من تاثیری نداشت من اخر سر رفتم لیزر

  پاسخ
 • سلام من یکبار وازلین زدم روی زخم شقاقم شب خوابیدم صبح بیدار شدم اوکی شد اما باز چند وقت بعدش سوزش اینام برگشت

  پاسخ
 • شقاق دارم حدودا یک سال میشه اما هنوز هیچ خونریزی نداشته فقط سوزش و خارش داشتم تا الان اونم یه مدت الوئه ورا و اینا استفاده می کردم تا خوب شم اما دگ جواب نیست

  پاسخ
  • بله درمان شقاق با طب سنتی به طور کامل امکان پذیر نیست و گاهی به دلیل اتلاف وقت موجب حاد شدن آن نیز م یشود. بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من شقاق دارم و خیلی اذیتم براش همش مقعدم میسوزه یا مثلا وقتی دستشویی میکنم اذیتم میکنه باید چیکار کنم؟ چند بار پماد اینجور چیزا گرفتم زدم اما خوب نشده

  پاسخ
  • بله زمانیکه شقاق خفیف باشد، با پماد ممکن است برطرف شود. اما هنگامی که بیماری به مرحله حاد خود برسد درمان با دارو و پماد امکان پذیر نیست.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من پوستم خیلی حساسه برای همینم هست که شقاق گرفتم الان اگر از آلوئه ورا استفاده کنم اذیت میشم؟ باز ممکنه پوستم حساسیت بده؟

  پاسخ
  • بله در صورت وجود حساسیت بهتر است مستقیما به پزشک مراجعه نموده و از خود درمانی پرهیز کنید

   پاسخ
 • سلام من شقاق دارم چون خیلی زخم میشه مقعدم خونریزی هم زیاد میکنه باید چه پمادی بزنم بهش؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید اقای دکتر میخواستم بدونم ممکنه بفرمایید برای شقاق کدوم پماد بهتره ؟

  پاسخ
  • بهترین پماد شقاق مقعد انتی فیشر می باشد که می توانید از آن استفاده کنید. در صورت عدم بهبود می توانید از بهترین روش درمان شقاق یعنی لیزر استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من پسرم 5ساله انگل داشت بعد یبوست گرفته الان مقعد ش زخم شده بردم دکتر بهم پماد داد ولی هنوز زخمس برطرف نشده یک هفته باید چی کارکنم

  پاسخ
 • جوش خوردن زخم شقاق طب سنتی انجام میشه اگه روشهاش رو منظم دنبال کنیم؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست