1. خانه
 2. مقالات
 3. رنگ مدفوع نشانه چیست؟ ترشح سفید، زرد یا خون

رنگ مدفوع نشانه چیست؟ ترشح سفید، زرد یا خون

تصویر رنگ مدفوع

مدفوع می تواند به عنوان دریچه ای از درون سیستم گوارش ما باشد و با تغییر حالت، پزشک و بیمار را از سر درون بدن آگاه سازد. مدفوع سفید، مدفوع زرد رنگ، مدفوع سیاه و…کدام رنگ مدفوع خطرناک است؟ یا تغییر رنگ مدفوع نشانه چیست؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید؛ در این مطلب با ما باشید تا با علت تغییر رنگ مدفوع یا علت های پدید آورنده این عارضه آشنا شویم.

مدفوع چیست؟

هر ماده غذایی که ما در طول روز مصرف می کنیم، می بایست به گونه ای از بدن ما دفع شود. تمامی مواد غذایی که ما مصرف می کنیم دارای پروتئین، کلسیم، ویتامین و…. هزاران ماده مفید و غیر مفید می باشد که باید برروی آنها عملیات جذب و هضم انجام شود. روده ها و یا همان بخشی از دستگاه گوارشی وظیفه انجام این عمل را به عهده دارند. بنابراین به طور کلی مدفوع باقی مانده غذای هضم شده ای است که ما میخوریم.
مدفوع می تواند به تنهایی نشان دهنده بیماری یا عارضه های زیادی از بدن باشد که با بررسی شواهد می توان به آن پی برد. شکل مدفوع، رنگ مدفوع، سایز و بو می تواند نشان دهنده وجود بیماری یا سالم بودن بدن فرد باشد.

مدفوع سالم

با توجه به سیستم بدنی هر فرد از جمله میزان تغذیه، نوع تغذیه و شرایط مدفوع منحصر به فرد است. اما می توان بر اساس برخی مشخصه ها سالم یا ناسالم بودن مدفوع را بررسی نمود. سالم بودن مدفوع به این معناست که فرد در دستگاه گوارش خود هیچ عارضه یا بیماری نداشته و سیستم گوارش او به خوبی عملیات جذب و هضم را به خوبی انجام داده.

شکل مدفوع یکی از اصلی ترین مشخصه هایی است که در مرحله اول می توان آن را تحت بررسی قرار داد؛ برای مثال مدفوع سفت یا شل بودن می تواند سندی برای ابتلا فرد به یبوست یا اسهال باشد.
یبوست به سفت، یا خشک بودن مدفوع گفته و اسهال به حالتی از شل بودن مدفوع گفته میشود که تحت برخی شرایط و بیماری ها برای فرد اتفاق می افتند و هر دوی این بیماری از عوارض جدی برخوردارند.

ارتباط با ما

در صورت مشاهده هرگونه علائم ناشی از بیماری های مقعدی دکمه تماس را لمس نمایید.

چه موقع دچار بیماری شده ایم؟

زمانی که هرگونه احساس تغییر از جمله تغییر رنگ مدفوع، تغییر شکل مدفوع، تغییرات در حجم، اندازه و حتی زمان بندی اجابت مزاج می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری یا عارضه مشکل ساز در بدن شما باشد. بیماری های گوارشی بسیار جدی بوده و می بایست در ابتدایی ترین لحظات ابتلا به پزشک متخصص مراجعه نمود.

Most of the time, minor changes in the color of your waste are due to diet. After all, we don’t eat the same thing at every meal, every day. But sometimes, a color change can signal a minor health issue. In rare cases, it means something serious is wrong in your digestive system

اغلب اوقات، تغییرات جزئی در رنگ مدفوع، به دلیل رژیم غذایی است. به هر حال، ما در هر وعده غذایی و هر روز یک نوع غذارا مصرف می کنیم. اما گاهی اوقات، تغییر رنگ مدفوع می تواند نشانه ای از یک مشکل یا بیماری باشد. در برخی موارد تغییر رنگ مدفوع به این معنی است که عارضه ای جدی در سیستم گوارش شما وجود دارد.

www.webmd.com

تشخیص

رنگ مدفوع می تواند نشان دهنده سلامت یک فرد باشد. البته که همانطور که گفته شد یکی از اصلی ترین مواردی که موجب تعیین ظاهر و نوع مدفوع می شود، تغذیه می باشد؛ البته که باید بدانید وجود بیماری ها نیز بی تاثیر نبوده و گاهی فرد به برخی بیماری های روده ای نظیر پولیپ، سرطان روده یا حتی بیماری های مقعدی نظیر بواسیر، شقاق و.. ابتلا است.
تشخیص بیماری و علائمی که دارید بسیار راحت بوده و تنها کافی است به آزمایشگاه بروید تا در ظرف نمونه گیری مقداری از مدفوع را درون آن قرار دهید.

بیشتر بخوانید : شقاق چیست؟

علت روشن شدن رنگ یا مدفوع سفید

یکی از مواردی که افراد زیادی با آن مواجه هستند، تغییر رنگ مدفوع به سفید است. یکی از اصلی ترین علت روشن شدن رنگ مدفوع که نشان دهنده وجود یک مشکل جدی است، بسته شدن مجرای کیسه صفرا است. این عارضه می تواند در صدد استفاده از دارو های ضد اسهال یا مشکلات کیسه صفرا به وجود آید. بنابریا مدفوع سفید را جدی بگیرید.

مدفوع سیاه رنگ نشانه چیست؟

مشاهده مدفوع سیاه بر چند علت رخ می دهد؛ خونریزی در دستگاه گوارش اصلی ترین علت ابتلا به مدفوع سیاه بوده که تا حد زیادی بر رنگ مدفوع تاثیر می گذارد. هرچه این خونریزی در ابتدایی ترین بخش دستگاه گوارش (معده و…) رخ دهد، رنگ مدفوع تیره تر شده و حتی ممکن است بوی تند تری به خود بگیرد.
علت دیگری که می تواند موجب سیاه شدن رنگ مدفوع باشد، مصرف برخی دارو ها ی خاص است که می تواند موجب سیاه شدن آن شود.

مدفوع عفونی و مدفوع خونی

مشاهده خون در مدفوع یا همان خونی بودن مدفوع نیز می تواند خبر از وجود زخم یا عارضه در قسمت انتهایی دستگاه گوارش از جمله رکتوم یا مقعد دهد. هرچه این خون روشن تر و قابل تشخیص تر باشد، وجود و محل زخم بیشتر مورد تایید قرار میگیرد. علاوه بر آن برخی افراد گاهی دچار مشاهده ترشحات مقعدی شده که همان مدفوع عفونی است. این عارضه ناشی از عفونت یا حتی وجود سرطان روده در افراد است.

مدفوع زرد نشانه چیست؟

مدفوع زرد به طور کلی حاصل چربی و عدم جذب مواد غذایی و مواد معدنی مانند سلیاک می باشد. علت روشن شدن رنگ مدفوع چیست؟ زرد روشن بودن مدفوع شما نیز میتواند عامل وجود انگل بوده که در نتیجه قرار گیری یا نوشیدن آب ناسالم رخ داده؛ بنابراین زرد شدن مدفوع را نیز جدی گرفته و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

تغییر حالت مدفوع به چه معناست؟

تغییر حالت طبیعی مدفوع زمانی اتفاق می افتد که فرد با یک مشکل جدی در بدن خود مواجه باشد. در ادامه این مطلب هرگونه رفتاری که موجب این تغییرات می شود را ذکر نموده ایم:

کم آبی بدن

کم آب شدن بدن یکی از علتهای اصلی مدفوع سفت و سیاه می باشد که حرکات مدفوع را بسیار سخت و آهسته می کند. در نتیجه فرد با یبوست مواجه شده و دچار بیماری یبوست می شوند.

وجود بیماری های مقعدی

بیماری های مقعدی که اصلی ترین آنها بواسیر و شقاق یا فیستول هستند نیز در روند تغییرات حالت مدفوع نقش دارند. برای مثال افراد مبتلا به فیستول مقعد همیشه اجابت مزاج همراه با ترشح سفید داشته یا مدفوع آنها عفونی است؛ یا در مقابل افراد مبتلا به شقاق و بواسیر دائما دچار خونریزی و مشاهده خون تازه یا قرمز رنگ در مدفوع هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت بواسیر و شقاق چیست؟

تماس جهت مشاوره

در صورت وجود علائم، یا مشاهده هرگونه خونریزی با کلینیک نشیمنگاه تماس بگیرید.

عکس رنگ مدفوع و شکل مدفوع

وجود بیماری های گوارشی

بیماری های گوارشی که در اواسط بخش دستگاه گوارش قرار دارند معمولا دچار سیاه شدن رنگ مدفوع می شوند. برخی از این موارد عبارت اند از: زخم معده، سرطان روده، زخم های داخل روده و ….

حساسیت ها

حساسیت به مصرف برخی دارو میتواند موجب تغییر حالت مدفوع طبیعی و نرمال شده و مدتی فرد را با چالش جدید رو به رو کند. این حساسیت ها شامل مواردی چون حساسیت به ماده غذایی خاص، ادویه ها، مصرف برخی دارو ها می باشد.

استرس ها یا اضطراب

استرس و اضطراب نیز دو عامل اصلی و موثر بر دستگاه گوارش هستند . اگر افراد در مواجه با چنین شرایطی دچار معده درد می شوند که می تواند نشان دهنده تاثیر اضطراب بر دستگاه گوارش باشد. در نتیجه این اضطراب فرد ممکن است دچار اسهال در بارداری یا یبوست شود.

عکس تدغذیه سالم برای رنگ مدفوع

درمان تغییر رنگ مدفوع

یکی از روشهایی درمانی که می توان از آن برای تغییر نوع و رنگ مدفوع استفاده کرد، تغییر رژیم غذایی و سبک تغذیه است. برای مثال استفاده از غذاهای سالم و خانگی که تمام نیاز بدن را تامین و پرهیز از غذاهای فست فود، نوشیدنی های الکلی، غذاهای حاوی ادویه فراوان تا حد زیادی بر سلامت دستگاه گوارش تاثیر زیادی دارد. بنابراین با پیروی از یک رژیم غذایی سالم سلامت دستگاه گوارش خود را تامین کنید.

سوالات متداول

14 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام ببخشید گلاب به روتون چند روز میشه رنگ مدفوعم تغییر کرده باد شکمم بیشتر شده کلا حس میکنم یه اتفاقی داره میفته

  پاسخ
  • علائم دیگری از مشکل خود بازگو کنید؛ تغییر رنگ مدفوع بر چند دلیل اتفاق می افتد، وجود بیماری گوارشی، مقعدی از علتهای این عراضه می باشند.

   پاسخ
 • سلام مدفوع من مایل به سبزی میزنه دلیلش چه بیماری میتونه باشه؟ دلپیچه هم داشم قبلش

  پاسخ
 • سلام ببخشید اینطوری میگم خیلی خجالت میکشما ولی رنگ مدفوعم چند روزه خیلی تیره شده خیلی خیلی به سیاه میزنه این مشکله یا طبیعیه؟

  پاسخ
  • سام دوست عزیز تیره شدن رنگ مدفوع می تواند در اثر تغذیه ای که داشتید یا خونریزی روده ای معده ای اتفاق افتاده باشد. در صورت تداوم این عارضه به متخصص مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام التحاب معده دارم بعد از بعد از مدفوع کردن یه چیزی مثل اب کمی هم کفی شکله همش هم قاروقور شکم دارم بیشتر سمت چپ دلیلشو مترح کنید ممنون میشم

  پاسخ
 • مهرداد نیک نژاد
  نوامبر 23, 2023 2:06 ق.ظ

  اخر مدفوه رنگ ابه کمی هم کف میکنه سمت چپ معده همش قاروقور میکنه ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 • مدفوه بیرنگ دارم ابکی و کف داره ممنون اگه جواب بدید

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من مدفوع ام بیشتر حالت اسهال و قهوه ای روشن و بعضی وقتا اندازه تیله لکه سفید میاد بیرون علتش چی می‌تونه باشه

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من جدیدا رنگ مدفوعم خیلی غیر عادی شده زرده و خیلی تیکه تیکه شده باید چیکار کنم؟ تازه دل درد هم دارم گاهی وقتا

  پاسخ
 • سلام، من مدفوعم چند وقته به شكل گلوله هاي رشته اي سفيد شده به همراه خون شديد، نشونه چيز خطرناكيه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز بله ممکن است به یک بیماری گوارشی مبتلا شده باشید بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید. سفید شدن مدفوع نشان دهنده وجود مشکلات کبد یا صفرا است

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خدمات
فهرست